Suņi, kas kalpo cilvēkam

Drukāt
Suņi – pavadoņi

Dažus cilvēkus suns pavada visu laiku, sniedzot tiem nepieciešamo atbalstu. Šādi īpašie suņi ir mācīti pavadīt invalīdus, kurlus vai vājdzirdīgus, vājredzīgus cilvēkus.

Invalīdu pavadoņi

Šie suņi pieder šķirnēm, kas izvēlētas to miera, paklausības un spējas apgūt pavēles dēļ, kā Labradori retrīveri un Zelta retrīveri. To apmācību veic vairākos posmos. Kucēns vispirms tiek nodots saimnieku ģimenei, kas ar mācību centra palīdzību veic tā apmācību un iemāca paklausību. Tad, īpašā asociācijā, sunim tiek veikta apmācība, lai tas spētu pavadīt cilvēku. Šī perioda beigās suņi spēj atsaukties uz apmēram piecdesmit dažādām komandām, piemēram, pacelt objektu, kas nokritis zemē, atnest priekšmetus (piemēram, telefonu), atvērt un aizvērt durvis, ieslēgt un izslēgt gaismu, palīdzēt stumt ratiņkrēslu grūti pieejamās vietās utt.

Suņi – vadītāji

Suņu šķirnes, ko izmanto šajā kategorijā, izvēlas to paklausības un mācīšanās spēju dēļ. Parasti tie ir Vācu aitu suņi, Baltie Šveices aitu suņi, Gludspalvainie retrīveri, Zelta retrīveri un Labradori retrīveri. Kucēni nāk no īpaši specializētām audzētavām, kas radītas tieši ar mērķi radīt suņus vadītājus un darbojas sadarbībā ar suņu vadītāju mācību iestādēm. Kucēni uzreiz pēc atšķiršanas tiek ievietoti „saimnieku ģimenēs”, pēc tam tie tiek nosūtīti uz dažādajiem suņu apmācības centriem.

Apmācības ilgst pāris mēnešus un tiek sadalītas vairākos periodos, kuru laikā suns galvenokārt iemācās paklausību. Tas notiek vienkāršos uzdevumos, kuru laikā sunim jāieņem konkrētas pozas, jāatgūst priekšmetus, jāpierod pie aprīkojuma un pareizi jāiet pie kājas. Šajā posmā apmācības veic tikai instruktors. Nākamajā posmā suns iemācās izvairīties no visu veidu šķēršļiem un brīdināt saimnieku par tiem. Tas ir grūtākais apmācību periods. Pēc tam suni uztic invalīdam, kam jāpierod pie tā klātbūtnes un jāļauj sunim sevi vadīt dažādos maršrutos. Tādējādi starp saimnieku un suni veidojas ļoti tuva saikne. Instruktors kalpo par saikni starp suni un saimnieku, tajā pašā laikā ir vājredzīgā un suņa starpnieks.

Pēc pāris mēnešiem apmācības centrā, vājredzīgā cilvēka un suņa tandēms ir gatavs ikdienas dzīvei uz vairākiem gadiem.

Suņi – vājdzirdīgo pavadoņi

Pasaulē ir vairāki šāda veida suņu apmācības centri, it sevišķi Savienotajās Valstīs, Anglijā un Nīderlandē.

Šādi suņi parasti ir Zelta retrīveri, reizēm arī Velsas korgiji un Garspalvainie kolliji. Laika posmā no astoņu mēnešu līdz viena gada vecumam tos ievieto saimnieku ģimenē, ja iespējams, ar bērniem, kurā sunim tiek veikta apmācība un tas pierod pie dažādām vietām (pilsēta, lielveikals, mežs…). Pēc tam suns atgriežas mācību centrā, lai pilnīgi iemācītos savas nākotnes funkcijas.

Šajā suņu – pavadoņu kategorijā šķirnes izvēlei ir ļoti liela nozīme, jo tiek pārbaudīta suņa mācīties spēja: tam būs jāapgūst vairāk kā 70 pavēļu un 20 kustību.

Turklāt, vājdzirdīgās personas balss tonis un dikcija ir citāda, kas no suņa prasa papildu pierašanu.

Suņiem, kas pavadīs kurlos cilvēkus, nepieciešamas apmācības nevis viena, bet gan divu gadu garumā. Suņu apmācības parasti sevī ietver mācīšanu tam reaģēt uz noteiktiem trokšņiem un brīdināt savu saimnieku. Piemēram, tiklīdz noskan modinātāja zvans, tas uzlec uz gultas un kad kāds zvana pie durvīm, pavelk saimnieka bikšu staru, vai maigi pavelk tā roku, lai brīdinātu par negaidītu ciemiņu. Personai, kas izmanto šāda suņa palīdzību, tas bieži vien ļauj labāk iekļauties sabiedrībā, nekļūt izolētam.

Video

Assistance Dogs

The dog’s ability to learn, the gentleness and patience of certain breeds have made for an extraordinary development of his role in providing sensory support to visually impaired or hearing impaired people and have enabled to improve their integration into personal or professional life.

  • facebook