Suņi, kas kalpo cilvēkam

Drukāt
Sargsuņi

Suns kā drošības palīgs

Sargsuns, suns pēddzinis, patruļas suns, ziņnesis vai veselības aprūpes suns… Mūsdienās suns spēlē nozīmīgu lomu ogļūdeņražu, sprāgstvielu un narkotiku meklēšanā. Arī šajā jomā tas pielieto ievērojamo padevību, devību un spēju kalpot cilvēkam, sabiedrībai un tās drošībai.

Agrāk - armijā

Suņi karavīri

Jau trīspadsmitajā gadā p.m.ē. suns kā pilntiesīgs karavīrs piedalījās cilvēku cīņās un kaujās. Tā laika suņu šķirne bija līdzīga Tibetas mastifa šķirnei, tikai ar vēl iespaidīgāku augumu. Ievesti no Āzijas, šie Mastifi, kas bija vēl nežēlīgāki, kā Faraona medību suņi, atrada sev pircējus Ēģiptē un vēlāk Grieķijā. Tie sasniedza Romas Impēriju un pirmajā gadsimtā p.m.ē. slavenās cīņās pretim stājās Romas un Gallu kaujas suņi. Gadsimtu gaitā tiem tika izstrādātas arvien sarežģītākas bruņu sistēmas. To izzušana deviņpadsmitajā gadā notika galvenokārt plašās šaujamieroču izplatības dēļ.

Sargsuņi

Suņu īpašā ožas maņa un dabas dotās spējas sargāt un aizstāvēt savus saimniekus deva tiem darbu daudzās pilīs, citadelēs, cietokšņos un nocietinātās pilsētās… Mūsdienās suņi sargā iežogotas teritorijas.

Ziņneši

Pirms telekomunikāciju uzplaukuma, suņus plaši izmantoja kā ziņnešus. Zināt jaunumus no frontes vai citām grupām, sazināties ar kontrolpunktiem kara apstākļos ir diezgan svarīgi, lai izpildītu militāra uzbrukuma un aizsardzības plānus.

Pasta un kravu suņi

Šie suņi tika plaši izmantoti dažādos militārajos konfliktos munīcijas, pārtikas vai ieroču piegādāšanai frontē. Pirmā pasaules kara laikā pat tika radīti divu veidu kravas suņi: telegrāfa suņi un suņi – baložu nesēji. Telegrāfa suņus aprīkoja ar telefona vada drāti, ko suns izritināja riskantajos posmos cauri tranšejām, apšaudēm, dzeloņdrātīm… lai būtu iespējams atjaunot komunikācijas līnijas, kuras pārrautas cīņā. Baložu nesējus apmācīja, lai tie nestu baložus atpakaļ uz priekšposteni.

Citi suņi vilka piegādes ratus, nestuves…

Patruļas suņi

To sargāšanas un pašsaglabāšanās instinkts ir labi attīstīts un arī šā veida suņiem ir bijusi sava slavas stunda: tie izdzenāja ienaidniekus no jaunaudzēm un biezokņiem, ļāva patruļām novērst sabotāžas un ziņoja par ienaidnieku karavīru tuvumu.

Sanitārie suņi

Suņiem atrast ievainotos pirmie iemācīja Ēģiptieši: pēc kaujas šos suņus palaida kaujas laukā, lai meklētu ievainotos karavīrus, par kuriem tie ziņoja un aplaizīja tos. „Nākamie” sanitārie suņi parādījās divdesmitajā gadsimtā. Apmācīti atrast ievainotos, suņi ziņoja par tiem, atnesot kādu ievainotajam piederošām lietām. Karavīra bruņu cepure bieži bija zīme mediķiem, kas pēc tam palaida suņus nākamo ievainoto meklējumos. Bieži ziņots par šo suņu varoņdarbiem.

Mūsdienas

Kopš tā laika konflikti kļuvuši citādi atrašanās vietas un tehnikas ziņā, suņu izmantošana ievērojami attīstījusies. Radīti izpletņlēcēji suņi, baložu pārvadāšanas suņi, kā arī sapieri, gāzes noplūdes, sprāgstvielas un narkotikas meklējoši suņi.

Meklēšana suņiem saistās ar rotaļām – tie vēlas atkal atrast savu mantiņu, lai varētu turpināt spēlēties ar saimnieku. Tādējādi, piemēram, sprāgstvielas, narkotikas vai degoši materiāli sunim ir vielas, kuru paraugu sunim iedod un tad atņem, tādējādi tas cenšas sameklēt savu „mantiņu”.

Narkotiku meklēšanas suņi

Rotaļīgs un dinamisks, šāda veida suns vislabāk ir vidēja auguma, lokans, lai varētu iekļūt visur un, ja nepieciešams uzrāpties uz šķēršļa. Tam jābūt noturīgam, jo reizēm jāveic vairākas meklēšanas dienā. Bieži vien narkotiku meklēšana notiek izbraukumā: suns spēs atrast paslēptās narkotikas (heroīnu, kokaīnu, marihuānu…) un tādējādi samazinās pilnīgai pārmeklēšanai nepieciešamo laiku.

Sprāgstvielu meklēšanas suņi

Suņu veids, kas līdzīgs narkotiku meklēšanas suņiem. Tam jābūt vēl mierīgākam un jāveic meklēšanu bez jebkādiem satraukumiem augstās bīstamības dēļ. Biežāk izmantotās šķirnes ir Beļģijas aitu suns Malinua un Vācu aitu suns.

Ogļūdeņražu meklēšanas suņi

Šos suņus, ko apmāca ar dažādajiem ogļūdeņražiem, izmanto pēc ugunsgrēkiem, lai atrastu vielas, ko izmantojuši ļaunprātīgi dedzinātāji. Tos var izsaukt arī preventīvā nolūkā, piemēram, apdraudētos mežos. Suņi par atrasto paziņot skrāpējoties: ugunsbīstamās vielas tad tiek aizvāktas no teritorijas vai arī turpat tiek paņemti paraugi analīzēm. Visgrūtākais suņu uzdevums ir paiet garām daudzajiem cilvēku atstātajiem pēdu nospiedumiem un darbs sarežģītajos dūmu apstākļos: uguns esamība iznīcina dažas smakas, tomēr rada citas, kas reizēm ir indīgas un kopā ar dūmiem vienmēr traucē sunim strādāt.

Sargsuņi un patruļas suņi

Šī suņa darbs ir turēties pie personas, uz kuru tam norādījis saimnieks, apsargāt to. Suņa modrība un paklausība ir ļoti svarīga: suns tiek atbrīvots un tas nedrīkst izrādīt agresiju, kamēr persona necenšas aizmukt. Līdzīgi sunim var uzticēt priekšmeta, transportlīdzekļa uzraudzību…

Video

Visi video :

Bildes

  • facebook