Suņi, kas kalpo cilvēkam

Drukāt
Suns kā cilvēka kompanjons

Neapšaubāms cilvēka sabiedrotais

Medības ir pirmā darbība, kas bija kopīga cilvēkam un sunim. Šī sadarbība meklēšanas un noķeršanas spēlē vienmēr saglabājusies. Daži suņi savu ožu izmanto saimnieka labā, meklējot trifeles un minerālvielas.

Medību suņi

Šis sports prasa izcilu gan suņa, gan saimnieka fizisko stāvokli, kas ilgstoši jātrenē jebkuros laika apstākļos. Tas prasa arī stipru raksturu, neatlaidību un spēju novērot, kā arī, protams, ožu, kas nepieciešama labam medību sunim

Dažādās medību metodes, vietas un spēles radījušas īpašu suņu fizisko tipu dažādību. Mūsdienās ir simtiem sugu, kas radīti konkrētam mērķim! Terjeri, ūdens suņi, pasta suņi, dzinējsuņi, retrīveri, tiem visiem ir savas raksturīgās īpašības, fiziskā uzbūve, ožas īpatnības un unikāls izskats. Bez suņa, kas ir mednieka draugs un kompanjons, nav medību, jo tās, varētu teikt, ir sacensības, kurās ne vienmēr uzvar suns. Patiešām, izmantojot instinktu, zināšanas par teritoriju un veiklos trikus, mednieks spēj uzvarēt suni, kura plusi ir izteiktā ožas izjūta, enerģija, neatlaidība un dažādas prasmes, kas raksturīgas vienam vai otram medību veidam.

Dabas dotās spējas un apmācības

Starptautiskā Kinoloģiskā Federācija medību suņus klasificē dažādās grupās. Tām visām ir kopīgas dabas dotas spējas, kas desmitgažu laikā izceltas rūpīgā selekcijas procesā. Starp nepieciešamajām īpašībām spēja uzņemties iniciatīvu ir pirmajā vietā: svarīga ir ne tikai dabas dota laba oža, bet arī zināšanas, kā to pielietot. Tas arī ir darbs, ko veic medību suņu apmācībā. Tas prasa daudz pacietības un takta, kā arī, atkarībā no suņa veida, ievērojami atšķiras.

Parasti, lai suns būtu labi apmācīts, nepieciešami vairāki mēneši ikdienas darba. Paklausība, atsaukšanās, pozīcijas (Anglosakšu šķirnes slavenā „pie zemes” pavēle) ir īpašības, kas nepieciešamas papildu labajām prasmēm izmantot savu degunu. Visiem dzīvniekiem atkarībā no to sugas (suņu gadījumā atkarībā no šķirnes) ir vairāk vai mazāk attīstīta ožas maņa. Apmācību beigās sunim jāspēj atšķirt vēja atnestos aromātus un nepieļaut kļūdas. Dzinējsunim jāspēj meklēt ļoti piesardzīgi, lai neizbiedētu medījumu. Tam jāparūpējas arī par medījuma nogādāšanu medniekam.

Lietas, kas jāiemāca sunim bez liekiem ierobežojumiem

Kas radīts medībām…

Principa pēc un tāpēc, ka medības sunim ir asinīs, tas nav ne dzīvokļa suns, ne tikai kompanjons; tas nevar atteikties no dabas dotajiem instinktiem. Tāpēc, ja jums ir šāds suns, bet medības jums ir svešas, katru dienu jādod sunim iespēja izskrieties, jo pilsētas vide nav ideāla medību teritorija!

Trifeļu suņi

Gardēžiem par prieku suņi veic ļoti īpašu funkciju: izrakšanu. Aiz šī vārda slēpjas jēdziens, kas aizgūts no franču „cavadou”, kas nozīmē instrumentu, ar ko no zemes izrok trifeles un sunim tas nozīmē trifeļu meklēšanu.

Trifeļu, pazemes sēņu, kas ir tik retas, ka tās nosauktas par „melno zeltu”, meklēšana tradicionāli uzticēta dažādu dzīvnieku ožai: kazām, aitām, cūkām un pēdējā laikā arī suņiem, kas ir daudz paklausīgāki un vieglāk transportējami.

Šim nolūkam var izmantot jebkuras šķirnes suni, tomēr tam jāveic obligātā apmācība, lai tas spētu profesionāli (mākslīgos trifeļu laukos) un amatieriski (dabīgos trifeļu laukos) atrast trifeles.

Tradicionālā metode nosaka, ka kucēnus, kas piedzimuši šim nolūkam, jau no dzimšanas pieradina pie trifeļu aromāta, ar trifeļu sulu ierīvējot mātes pupus un sistemātiski pievienojot trifeļu sulu to uzturam. Tad suns trifeļu aromātu saista ar barības uzņemšanu un sistemātiski meklēs smaržas avotu.

Minerālvielu meklēšanas suņi

1962. gadā Somijā pirmo reizi suņi tika izmantoti minerālvielu atrašanai. Tajā laikā suņus izmantoja sēra iežu meklēšanai izpētes nolūkā. Šo ideju vēlāk veiksmīgi pieņēma Zviedrijā, Krievijā un Kanādā. Citās valstīs suni mūsdienās izmanto niķeļa un vara slāņu meklēšanai, kurus ir daudz grūtāk atrast, jo sulfātu akmeņiem ir daudz spēcīgāks aromāts. Lai arī treniņu procesa pieeja ar spēlēm ir līdzīga suņu narkotiku un sprāgstvielu meklētāju apmācībām, Austrumeiropas valstīs un Skandināvijā saka, ka labs suns spēja atrast iežu slāni pat 15 metru dziļumā.

  • facebook