Dzīve ar kucēnu

Drukāt
Higiēna un kopšana

Vienkāršas darbības

Rūpējoties par savu suni, ir nepieciešams regulāri veikt vairākas darbības, kas, izpildītas mūža garumā, nodrošinās labu higiēnu un iespējams ļaus jums pamanīt pazīmes, kas norāda uz slimību.

Nepieciešamās pastaigas

Pastaigas ir nepieciešamas kucēna labklājībai, ne tikai, lai mācītos. Suns ir sabiedrisks dzīvnieks un tam jāsatiek citas dzīvas būtnes un jāizpēta teritorija. Vai suns dzīvo dzīvoklī vai privātmājā, tam nepietiek ar piecu minūšu pastaigu rītā un vakarā vai vēl sliktāk – uzturēšanos slēgtā dārzā. Jaunajam sunim nepieciešamas daudzas īsas pastaigas vietās, kur nav daudz apdraudošo faktoru. Iešana pavadā, suņa pasaukšana ir jāiemāca jau agrā stadijā. Pastaigas bez pavadas ir piemērotas plašām vietām un laukiem.

Suņa ikdienas kopšana

Kucēna purns

Tam jābūt mitram un svaigam visas dienas garumā. Tomēr miega laikā tas var izžūt. Pēc pamošanās tam atkal jākļūst mitram. Jebkāda sakalšana, plaisas vai gļotu, strutu izdalījumi ir norādes uz kaitēm, kas jāapskata veterinārārstam.

Žokļi

Tiem jābūt tīriem un relatīvi hermētiskiem. Atkarībā no suņa šķirnes var būt un var nebūt noslīdējumi. Jānovēro, vai neparādās plaisas vai sarkanas pūtītes.

Zobi

Tiem jābūt baltiem un smaganām – rozā: sarkana līnija pie zobu maliņām nav normāla un atklāj sāpīgu iekaisumu, kas var radīt suņa apetītes zudumu. Jums jau agrā vecumā jāpieradina suns pie mutes pārbaudes un zobu tīrīšanas ar speciālu zobu pastu un zobu birsti. Šo efektīvo zobakmens novēršanas metodi jāpielieto katru dienu. Pastāv arī zobu veselību uzlabojoša sausā barība un „zobu stienīši”, kuru efektivitāte ir garantēta tikai lietojot katru dienu.

Acis

Acīm jābūt gaišām un mitrām ar rozā gļotādām. Stūros nedrīkst būt redzami izdalījumi.

Ausis

Ir divu veidu ausis: nokarenas un stingras. Nokarenas ausis jāpārbauda biežāk: ārējo skaņas kanālu aizvēršanās liedz to pilnvērtīgu ventilāciju. Nokarenas ausis var tīrīt reizi vai divas nedēļā un stāvas ausis – reizi divās nedēļās. Lai to izdarītu, jālieto suņu ausīm piemērotu šķidrumu. Jārīkojas sekojoši: galiņš jāieliek dzirdes kanālā (nepastāv bungādiņu caurduršanas risks, jo kanāls ir L veida), jāizšļāc līdzeklis, galiņš jāizvelk ārā, auss pamatne 30 sekundes jāpamasē un nobeigumā kanāls jāizslauka ar sausu kokvilnas auduma gabaliņu vai kompresi.

Dzimumorgāni un anālā atvere

Regulāra tēviņa un mātītes dzimumorgānu apskate ļauj pārbaudīt to tīrību: jebkādu izdalījumu klātbūtnes gadījumā jāgriežas pie veterinārārsta. Anālajai atverei jābūt sausai un bez caurejas pazīmēm.

Kājas un ķepas

Jums laiku pa laikam jāpārbauda vai suņa spilventiņi nav bojāti un vai pastaigas laikā tajos nav iestrēdzis kāds salmiņš.

Ir divu veidu ķepas: rudimentārie pirksti (saukti arī par rudimentāriem pirkstveida izaugumiem) un pirkstu nagi. Augšana ir pakāpeniska un normāla suņa aktivitāte nodrošina pirkstu nagu nodilšanu.

Kažoks

Atkarībā no apmatojuma, kopšana atšķirsies. Kopšana jāveic sekojoši: gumijas ķemme reizi nedēļā ļoti īsam apmatojumam; kārsējs pret spalvu un tad saru birste pa spalvai reizi divās dienās īsam un cietam apmatojumam; garam apmatojumam nepieciešama ķemmēšana katru dienu, pirms tam to rūpīgi atmezglojot.

Vasarā pēc peldes upē, ezerā vai jūras ūdenī labāk suni noskalot, lai noņemtu jebkādu traucējošu daļiņu uzkrājumus. Atkarībā no apmatojuma atšķiras mazgāšanas biežums. Suņus ar ļoti īsu apmatojumu var mazgāt divreiz gadā, bet ar garu apmatojumu reizi trīs mēnešos. Vannā jāievieto neslīdošs paklājiņš, suns jāmazgā remdenā ūdenī un jālieto tikai īpašs suņu šampūns. Ja suns pie tā pieradis agrā vecumā, tas labi uzņems šādu procedūru, kuru, starp citu, var veikt arī ārā - ja laika apstākļi atļauj.

Vakcīnas

Suņu mēris, parvovīrusa slimība, trakumsērga, leptospiroze, lipīgais hepatīts…Brīdī, kad kucēnu vairs neaizsargā mātes antivielas, nāvējošo slimību, kas apdraud kucēnu, ir daudz. Tāpēc ir svarīgi pieturēties pie potēšanas grafika, kā arī obligāta apskate pie veterinārārsta.

Ārējie un iekšējie antiparazīti

Blusas un ērces ir bieži sastopamas, it īpaši pavasarī. Tirgū pieejami dažādi līdzekļi: aerosoli, kakla siksnas. Tie ļauj efektīvi cīnīties pret šo parazītu negatīvo ietekmi, kas var izraisīt nevēlamas sekas arī cilvēka veselībai. Runājot par attārpošanu, tā jāveic sistemātiski un regulāri pēc veterinārārsta noteikta protokola, jo līdzekļa izvēle ir atkarīga no dzīvnieka lieluma, vecuma, dzīves stila un citiem kritērijiem.

Video

Health, hygiene, beauty

To support your puppy in his new life as well as possible, you are given a few essential rules and pieces of advice on the best way for you to support his learning and his integration into the family circle and to provide the care he should be given for healthy growth.

  • facebook