Augšana, svarīgs posms

Drukāt
Augšanas līkne

Katrs suns aug citādi

Vai tas ir maza auguma, vidējs, liels, vai milzīgs, katrs kucēns aug citādi. Augšanas līknes ļauj novērot atbilstošās augšanas tendences.

Augšana ir suņa dzīves ļoti svarīgs posms, jo tas vienlaikus nosaka suņa nākotnes veselību, uzbūvi un ķermeņa harmoniju.

Svara pieauguma līknes

Lai varētu noteikt, vai kucēna augšana notiek normāli, tā veterinārārstam ir vairāki noderīgi rīki: vidējās augšanas līknes tēviņiem un mātītēm. Tās ļauj pārbaudīt kucēna svara pieaugumu no dzimšanas līdz pieaugušam vecumam. Ikdienas svara pieaugums (ISP) pēc dzimšanas pieaug, sasniedzot nenoteikta ilguma periodu, kad ISP nemainās; pēc tam, dzīvniekam kļūstot pieaugušam (vecumā un svarā), ISP samazinās. Kucēnu svars pirmajās dzīves nedēļas parasti ļoti ātri pieaug – 5-10% dienā; izpētot daudzu suņu šķirņu augšanas līknes, secināms, ka mazo šķirņu indivīdi, kuriem augšana notiek ļoti agri un relatīvi lēni, jau agrā bērnībā, pēc dzimšanas un atšķiršanas periodā, salīdzinot ar to nākotnes svaru, ir relatīvi smagi. Citiem vārdiem sakot, mazo šķirņu kucēni jau piedzimstot ir „pabeigtāki”, nekā vidēja lieluma šķirnes kucēni vai, vēl jo vairāk, lielas šķirnes kucēni. No otras puses, lielas šķirnes kucēniem pēc dzimšanas ir samērā mazs svars un tie uzrādīs ātru un ilgstošu attīstību.

Atkarībā no šķirnes novērojamas nozīmīgas atšķirības ātraudzībā

Suņu šķirņu atšķirības var novērot jau dzemdībās. Piemēram, Mazā pūdeļa šķirnes kuce dzemdē 1-3 kucēnus, kas katrs sver 150-200 gramu. Ņūfaundlendieša sugas kuce dzemdē 8-10 kucēnus un katra svars ir 600-700 gramu. Lai arī milzu šķirnes pieaudzis suns sver 25 reizes vairāk, nekā mazas šķirnes suns, tomēr dzimšanas svara attiecība milzu un mazajiem kucēniem atšķiras tikai seškārtīgi. Tādējādi, augšanas ilgums un intensitāte, lai sasniegtu pieauguša suņa svaru, dažādām šķirnēm ir stipri atšķirīga.

  • Tādējādi: mazas šķirnes kucēns pusi no pieauguša suņa svara sasniedz jau 3 mēnešu vecumā, kamēr lielas šķirnes suņiem tas notiek tikai 5-6 mēnešu vecumā;
  • Mazais pūdelis pieauguša suņa svaru sasniedz 8 mēnešu vecumā; tajā brīdī tā masa kopš dzimšanas ir pieaugusi divdesmit kārtīgi. Ņūfaundlendietis aug līdz pat 18-24 dzīves mēnesim, līdz tā masa ir pieaugusi apmēram 100 reižu!

Ir svarīgi saprast šīs augšanas un bioloģiskās uzvedības atšķirības. Tas nozīmē, ka sunim harmoniskai augšanai ir nepieciešams sniegt Veselīga Uztura barību, kas piemērota ne vien tā vecumam, bet arī lielumam un šķirnei.

  • facebook