No augoša līdz pieaugušam sunim

Drukāt
Lieli kucēni

MAXI

Lielu šķirņu suņi, ka tiek saukti par MAXI, ir suņi, kuriem pieaugot, tie sver 26 līdz 44 kg. Lieliski suņi ganībām, medībām, glābšanai, palīdzībai vājredzīgiem cilvēkiem, tie ir uzticīgi kompanjoni, kas vienmēr gatavi pavadīt saimnieku sportiskās pastaigās. To augšanu īpaši jānovēro.

Sargsuņi kā Vācu aitu suns, meklēšanas un glābšanas suņi, kā Beļģijas aitu suns Malinua, ganu suņi kā Briārs, palīdzības suņi kā Zelta retrīvers. Vairumā gadījumu lielajiem suņiem ir augstas darba spējas. Spēcīgi, noteikti, izturīgi, īpaši daudzpusīgi, tie spēj dzīvot arī pilsētas vidē, ja vien tiek apmierināta to vajadzība pēc aktīvas atpūtas ārā. To augšana ilgst līdz 15, 18 mēnešiem. Šiem kucēniem parasti ir lielāka gremošanas jutība kā mazo šķirņu suņiem.

Jāuzrauga kaulu attīstība

Pirmā gada laikā lielo šķirņu kucēnu svars pieaugs vairāk kā 80 reižu, kamēr mazas šķirnes suns, kuram pieaugušā vecumā svars ir 10 kg, pirmā gada laikā pieaugs tikai divdesmit kārtīgi un tam augšana beigsies jau 10 mēnešu vecumā. Šīs atšķirības izskaidro to, kāpēc lielo šķirņu suņiem rodas skeleta izkropļojuma problēmas. Tas norāda uz uztura nozīmi lielo šķirņu suņu augšanas nodrošināšanā. Nepietiekams olbaltumvielu vai kalcija daudzums var ietekmēt kaulu skeleta veidošanos. Turpretī, ja uzturā būs pārāk daudz enerģijas, tad var rasties agrīns liekais svars, kas noved pie kaulu slimībām un locītavu displāzijas. Ierobežojot enerģijas blīvumu un savienojot to ar pareizām devām, iespējams kontrolēt augšanas tempu un samazināt riskus.

Augstāka gremošanas jutība

Pēc atšķiršanas kucēna gremošanas sistēma ir nepilnvērtīga. Tā vēl nav gatava uzņemt ļoti lielus barības apjomus un nespēj sagremot cieti. MAXI kucēniem ir palielināta jutība, kas saistāma ar to anatomiju: to gremošanas trakts ir proporcionāli mazāks nekā mazajiem suņiem un laiks, kurā barība uzturas zarnās ir daudz ilgāks, tāpēc kucēniem ir augstāka fermentācijas aktivitāte un zemāka defekācijas kvalitāte. Veselīga Uztura barība, kuras formula veidota, apvienojot uzturvielas, kas nodrošina zarnu mikrofloras līdzsvaru, šķiedras, kas veicina gremošanu un viegli pārstrādājamas olbaltumvielas, sniedz optimālu gremošanas drošību. Šī barība, kurai ir augsta uzturvērtība, ir piemērota augstajām MAXI kucēnu prasībām, novēršot liekā svara, kā arī kaulu un locītavu deformācijas riskus.

Pārmērīga ēšana jāizskauž

Lielo suņu saimnieki reizēm uzskata, ka pārbarojot savu dzīvnieku, tas izaugs lielāks. Taču tā nav! Suns vienkārši ātrāk sasniegs pieauguša suņa lielumu (un svaru). Tomēr šāda pāragra pieaugšana nav labvēlīga, jo pakļauj nenobriedušo skeletu papildu slodzei, kas var radīt kaulu un locītavu deformācijas. Bieži vien lielu suņu saimnieki papildina kucēnu diētu ar kalcija devām. Šāda prakse pieļaujama tikai tad, ja suns tiek barots ar mājās gatavotu ēdienu, t.i. tas ir īpaši no gaļas, dārzeņiem un citiem ar šķiedru bagātiem produktiem, gatavots sunim.

Ja sunim tiek dota barība, kas ar konkrētu kalcija devu īpaši izstrādāta augšanas periodam, tās papildināšana ar minerālvielām ir ne tikai bezjēdzīga, bet arī bīstama. Pētījumi par lielo šķirņu suņu kalcija nepieciešamību augšanas laikā skaidri parādījuši, ka pārlieku liels kalcija daudzums var ietekmēt kaulu veidošanos un izraisīt kaulu un locītavu deformācijas.

  • facebook