Suņi, kas kalpo cilvēkam

Drukāt
Sporta un atpūtas suņi

Sporta vai atpūtas aktivitātes ar suni

Skaistuma konkursi, sacīkstes, paklausība, veiklība... Suņa saimniekam ir daudz iespēju nodoties sporta vai atpūtas aktivitātēm ar savu suni. Lai ko arī darītu, suns šīs aktivitātes novērtēs un būs novērojama patiesa dzīvnieka un saimnieka satuvināšanās, bez kuras nebūtu spēļu un uzvaras.

Valstīs, kurās darbojas kinoloģiskās organizācijas, notiekošos pasākumus pārsvarā pārvalda starptautiski noteikumi.

Skaistumkonkursi

Suņu izstādes ir sacensības pasākumi vietējā, valsts, starptautiskā vai pasaules mērogā, kurā, vadoties pēc šķirņu standartiem, dažādu šķirņu suņus atkarībā no to uzbūves un uzvedības novērtē tiesneši un eksperti.

Suņu sporta veidi

Atkarībā no šķirnes vai spējām, suņi var piedalīties dažādās sacensībās, kas sniedz to saimniekiem iespēju aktīvi atpūsties vai sportot kopā ar savu dzīvnieku.

Medības: lauka izmēģinājumi (dzinējsuņiem), medību sacensības (medību suņiem), medījumu sacensības, rakšanas sacīkstes…

Meklēšana: trifeļu rakšanas sacensības (trifeļu suņiem)

Ūdens glābšanas vai ūdens darba suņu pasākumi: pārsvarā Ņūfaundlendieši

Sacīkstes: sacīkšu suņi (Vipetiem, Greihaundiem (kurtiem))

Ganību sacensības: aitu suņi (Pireneju aitu suņiem, Borderkollijiem…)

Glābšana: priekšmetu un cilvēku meklēšana

Rings, Mondiorings, Campagne, IPO (RCI):

Šīs sacensības ir pasākumu sērija, kurā sunim jāparāda savs talants vairākās jomās. Atkarībā no sacensību veida, tās var ietvert šķēršļu pārvarēšanu, paklausību, cīņas sparu, aizsardzību un meklēšanu.

Veiklība: suņu sacīkstes šķēršļu joslā.

Suņu kross: saimnieks skrien ar savu suni pa iezīmētu trasi dabā. Šis ir sporta veids, kurā jāskrien ar suni pie sāna.

Flaibols: tās ir stafetes sprinta sacīkstes, kurās piedalās komandas ar vismaz četriem suņiem. Katrs suns skrien pāri šķēršļiem 15 metru distancē, pēc kuras sunim jāpieskaras kastei, no kuras izlido bumbiņa. Sunim jāsatver bumba un jāatriež pie sava saimnieka, veicot šķēršļu joslu pretējā virzienā.

Frizbijs: sunim jāskrien un jānoķer Frizbija šķīvītis, ko izmetis tā saimnieks.

Kamanu suņi

Pirmās ziņas par suņiem, kas izmantoti kamanu vilkšanai datējamas ar 2000. gadu pirms mūsu ēras Austrumu Sibīrijā. Tomēr kamanu un ragavu vilkšanas sporta atzīšana notika divdesmitā gadsimta sākumā. Laikā, kad zelta drudzis bija pilnās burās, izveidojās entuziastu grupas, kas centās noteikt, kura no kamanu suņu komandām bija stiprāka un ātrāka.

Kopš pagājušā gadsimta sākuma Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā stipri palielinājies sacīkšu skaits, to centru novirzot prom no Aļaskas. Otrs sporta veica centrs 1924. gadā izveidojās Jaunanglijā ar Jaunanglijas kamanu suņu kluba atklāšanu. 1932. gadā Leikplesidas Ziemas olimpiskajās spēlēs pirmo reizi tika demonstrēts kamanu sacīkšu sports, kas guva plašu publikas interesi. Mūsdienās ir gandrīz neiespējami saskaitīt daudzās sacīkstes katru ziemu; it īpaši Ziemeļamerikā. Visas šīs sacensības katru gadu apmeklē desmitiem tūkstošu cilvēku un suņu.

„Pulka” slēpošana

Skandināvija (Dānija, Zviedrija, Norvēģija, Somija) arī ir kamanu sporta šūpulis. Tomēr šeit vispopulārākā disciplīna nav kamanu vilkšanas sacīkstes, bet gan slēpju vilkšana, sporta veids, kas apvieno krosa slēpošanu un braukšanu ar kamanām: slēpotājs ar trosi ir savienots ar savu komandu, kas ir vidēji no viena līdz trīs suņiem, stumjot groza formas ragavas. Šajā disciplīnā skandināvi parasti izmanto Braka dzinējsuņus, Seterus, jo tie ir ātrāki īsajās distancēs (7 līdz 12 km) un psiholoģiski labāk piemēroti pūlēm vienatnē

„Pulka” slēpošana un kamanu vilkšana ir viens no galvenajiem suņu sporta veidiem. Ar federāciju atbalstu šis sporta veids sasniedzis starptautisku mērogu.

Bildes

  • facebook