Dzīve ar suni

Drukāt
Suņa barošana

Kā iemācīt sunim ēšanas paradumus

Sunim nav tādas pašas uztura prasības kā cilvēkam. Tāpēc nav laba doma likt sunim ēst to pašu, ko ēd saimnieki. Suņa ikdienas barībai līdzsvaroti jāiekļauj visas veselībai svarīgās uzturvielas, ņemot vērā tā īpašības: šķirne, lielums, vecums un aktivitāte. Veselīga Uztura mērķis ir panākt līdzsvaru, apmierinot cik vien precīzi iespējams visas dzīvnieka prasības.

Pretstatā cilvēkam, kas ir visēdājs, un kura organisms ir piemērots ēdieniem no gaļas, līdz dārzeņiem un augļiem, sunim ir īpaši jūtīga zarnu mikroflora, kas ir 1000 reižu mazāk blīva. Šī un daudzu citu iemeslu dēļ liela kļūda ir uzskats, ka suni var barot tāpat kā cilvēku.

Suņa uzturam jāapmierina visas tā vajadzības, bet iztrūkumiem un pārmērībām, lai nodrošinātu labu suņa formu un enerģiju dzīves garumā. Veselīgs Uzturs ļauj sniegt sunim visu nepieciešamo saskaņā ar tā lielumu, vecumu, fizioloģisko stāvokli (nekastrēts vai kastrēts…) un aktivitāti, kā arī katrai suņu šķirnei specifisko jutīgumu. Pastāv vairāk kā 400 suņu šķirņu, kas ir stipri atšķirīgas.

Atkarībā no lieluma

Svara un lieluma amplitūda dažādajām suņu šķirnēm ir viena no lielākajām dzīvnieku valstī. Tā sākas ar Čihua-hua, kas sver 1 kg, līdz Sanbernāru, kas sver 100 vai vairāk kg, tātad pastāv 1 pret 100 attiecība. Šī amplitūda nosaka uzbūves, fizioloģijas, vielmaiņas un uzvedības atšķirības, kas lielā mērā ietekmē veselību un uzturu. Tādējādi, jo suņa svars ir lielāks, jo zemāka ir tā enerģijas vajadzība uz kilogramu. Sekojoši, mazas šķirnes sunim jāsaņem ēdiens ar augstāku enerģijas – un tauku – koncentrāciju, nekā vidēja lieluma šķirnes sunim. Lielu šķirņu suņiem enerģijas blīvuma pieaugums ļauj samazināt maltīšu apjomu, tādējādi atslogojot to samērā zemo gremošanas spēju. Lielākā enerģijas koncentrācija nosaka lielākas prasības pēc olbaltumvielām, minerālvielām, vitamīniem… Runājot par barības graudiņu formu un faktūru, tai jābūt piemērotai žokļu lielumam, formai un stiprībai, lai atvieglotu satveršanu un barība nekristu ārā no mutes, un veicinātu barības kraukšķēšanu.

Atkarībā no šķirnes

Katra šķirne ir unikāla: kažoka īpatnības, barošanās uzvedība, gremošanas vai locītavu jutība, enerģijas prasības…

Royal Canin komandas cieši sadarbojas ar suņu audzētājiem, veterinārārstiem, pētniekiem un dzīvnieku uztura speciālistiem, lai pastāvīgi uzlabotu zināšanas par suņu šķirnēm. Uztura attīstība seko ātrajam zinātnes atklājumu tempam. To pamato inovatīvas izaugsmes vēsture gadu garumā, vienmēr ar mērķi sniegt precīzus uztura risinājumus konkrētām suņu šķirnēm.

Bokseri un Labradori retrīveri ir līdzīga lieluma suņi, tomēr tiem ir pilnīgi atšķirīgas uztura prasības un viena barība nespēs apmierināt abu suņu vajadzības, gluži pretēji:

- Bokseris ir attīstīts atlēts, kas prasa daudz no muskuļiem un sirds, kas parasti sadedzina lielu kaloriju daudzumu un kam reti ir liekā svara problēmas.

- Labradori retrīveri ir suņi ar smagiem kauliem ar rijīgu dabu, tie parasti uzkrāj taukus un tiem ir jūtīga āda.

Pēdējos gados izdarītie pētījumi par suņu šķirnēm un to īpašībām ļoti noderēja, kontrolējot uzturvielu daudzumu un iedarbību.

Atkarībā no aktivitātes

Darba suns, kā, piemēram, medību suns vai glābšanas suns neprasīs to pašu uzturu, ko pilsētas suns, kas divreiz dienā pie pavadas iziet pastaigā. Faktiski pat vienas šķirnes suņi, no kuriem viens ir darba suns un otrs – suņu izstāžu čempions, var ļoti atšķirties. Tas nav modes, bet gan specializācijas jautājums.

Kucei, kas gaida kucēnus, 6. grūtniecības nedēļā ir paaugstinātas prasības pēc olbaltumvielām, enerģijas un minerālvielām. Vēlāk, zīdīšanas periodā tās uztura prasības atkal pieaug, jo tai jāražo uzturvielām bagāts piens lielā apjomā. 25 kg smaga kuce, kas dzemdējusi 6 kucēnus, maksimālo piena izlaidi sasniegs, kad kucēni būs trīs nedēļas veci. Šādas prasības spēj apmierināt tikai specifisks uzturs.

Atkarībā no dzīvesveida

Daži suņi, it īpaši mazo šķirņu, vislabāk piemērojas pilsētas dzīves stilam, lielu daļu dzīves pavadot iekštelpās. Šādiem suņiem īpaši jāpiedomā par liekā svara risku. Tiem ir maz iespēju izlikt savu enerģiju un to attiecības ar saimnieku ir ļoti emocionālas. Saimnieka tieksme savu mīluli „palutināt” ikdienas dzīvē var radīt uztura problēmas. Veselīga Uztura barība, kas piemērota iekštelpu MINI suņiem, pasniegta ieteicamajos daudzumos ļauj novērst risku un saglabāt suņu veselīgo formu. Runājot par atalgojuma gardumiem, tos labāk nelietot, ja vien tie nav atbilstoši suņa uztura prasībām un nav iekļauti ikdienas ēšanas paradumos.

Atkarībā no vecuma

Pirms novecošanas, suns sasniedz briedumu, kad novecošanas pazīmes vēl nav novērojamas. Ir iespējams brieduma periodā sunim dot Veselīga Uztura barību, kas palīdzēs tam atgūt vitalitāti un cīnīties ar šūnu novecošanas ietekmi.

Kad suns nodzīvojis 75 līdz 80% no vidējā mūža ilguma, viņu var uzskatīt par novecojušu. Veselīgs Uzturs daudzos gadījumos var novērst ar vecumu saistītu hronisku saslimšanu rašanos vai ierobežot klīnisku simptomu izpausmes. E un C vitamīni, taurīns, luteīns un beta-karotīns pareizos daudzumos tādējādi stiprina vecā suņa dabīgo aizsardzību. Svarīgās taukskābes zivju eļļā (omega 3) un gurķu mētrā (omega 6) palīdz saglabāt ādas un kažoka veselību.

Visi vecie suņi nav vienādi. Vesela veca suņa uzturam jābūt citādam, nekā veca slima suņa uzturam. Regulāri veterinārārsta apmeklējumi ir obligāti. To mērķis ir novērot iespējamās nieru, sirds problēmas cik vien agri iespējams.

  • facebook