Dzīve ar suni

Drukāt
Rūpes un uzturēšana

Rūpes par savu suni

Tas nozīmē katru dienu iet ar suni pastaigās, kā arī regulāri veikt vairākas darbības, kas nodrošinās sunim labu higiēnu un ļaus jums laicīgi atklāt pazīmes, kas liecina par saslimšanu.

Pastaigas

Nepieciešamās pastaigas

Pastaigas ir pirmā lieta, kas jādara dzīvnieka labklājības labā. Kā jau sabiedriskam dzīvniekam, sunim vajag satikt citas dzīvas būtnes un izpētīt teritoriju. Vai tas dzīvo dzīvoklī vai privātmājā, piecas minūtes gara higiēnas pastaiga rītā un vakarā nav pietiekama, pat ja dienas laikā suns atrodas dārzā. Stundu gara pastaiga katru dienu ļaus sunim nokārtoties, izlikt savu enerģiju un integrēties pārējo kvartāla suņu sabiedrībā. Ideāli būtu suni izvest pastaigā bez pavadas tālu prom no automašīnu brauktuvēm. Katru nedēļas nogali divas stundas gara pastaiga parkā vai mežā sunim sniegs iespēju redzēt citu vidi, pretstatā ierastajai. Novecojis vai slims dzīvnieks prasīs higiēnas pastaigu divreiz dienā. Sporta sunim, kā Borderkollijs, pilnvērtīgai attīstībai nepieciešamā ikdienas fiziskā slodze būs daudz lielāka.

Labi mācītam sunim jāspēj iet pavadā un, ja tas tiek atbrīvots, jāatgriežas tiklīdz tāda pavēle tiek dota. Ja tas tā nav, suņu apmācību klubi ir spējīgi iemācīt šīs pamata lietas

Pēc pastaigas

Pēc atgriešanās no pastaigas, suni regulāri jāpārbauda. Vasarā jāskatās, lai ķepu spilventiņi nav ievainoti ar ko asu (augi, stikla gabali…). Jāpārbauda arī, vai kāds sunītis nav ieķēries pirkstu starpās vai ausīs. Zālei un citiem pļavas augiem vārpām ir mikroskopisku harpūnu forma, kas ieduras šūnās un var radīt nopietnus bojājumus. Ziemas laikā, ja suns staigājis pa sniegu, pastāv liels ķepu spilventiņu plaisāšanas risks uz ceļiem izkaisītās sāls dēļ. Pēc šādas pastaigas kājas jānoskalo remdenā ūdenī.

Ausis ir sunīšu iecienīta vieta. Jums tās ar pinceti jāizņem no dzirdes kanāliem (ja tās tikušas iekšā). Šis delikātais manevrs bieži ir sāpīgs. Ja tā ir, labāk griezties pie veterinārārsta. Pavasarī ieteicams izskūt nokareno ausu iekšpuses, lai sunīši nevarētu pie tām pieķerties.

Jāpārbauda arī, vai sunim nav pieķērušās ērces, parazīti, kas var pārnēsāt bīstamas slimības kā piroplazmozi.

Vasarā, ja sunim patīk peldes, labāk pēc tām kažoku noskalot. Gan upē, gan jūras ūdenī daļiņas pieķeras pie apmatojuma un var būt traucējošas.

Ikdienas higiēna

Suņa deguns

Tam jābūt mitram un svaigam visas dienas garumā. Tomēr miega laikā tas var izžūt. Pēc pamošanās tam atkal jākļūst mitram. Jebkāda sakalšana, plaisas vai gļotu, strutu izdalījumi ir norādes uz kaitēm, kas jāapskata veterinārārstam.

Mutes dobums

Tiem jābūt tīriem un relatīvi hermētiskiem. Atkarībā no suņa šķirnes, var būt un var nebūt noslīdējumi. Jānovēro, vai neparādās plaisas vai sarkanas pūtītes. Zobiem jābūt baltiem, ar minimālu aplikumu. Smaganām jābūt rozā: sarkana līnija pie zobu maliņām nav normāla un atklāj sāpīgu iekaisumu, kas var radīt suņa apetītes zudumu, jo tas vairs nespēj saķert ēdienu vai sagrauzt to.

Lai arī suņiem reti patīk, ka kāds pieskaras to mutei, zobu tīrīšana ieteicama vairākas reizes nedēļā. Tas palīdz arī novērst nepatīkamu aromātu. Vislabāk izmantot speciāli suņiem izstrādātu zobu pastu un zobu birsti. Pastāv arī zobu veselību uzlabojoša sausā barība un aplikuma veidošanos mazinoši „zobu stienīši”, kas ir efektīvi tikai lietojot katru dienu. Sausā Veselīgā Uztura barība ir īpaši izstrādāta, lai nodrošinātu mutes dobuma higiēnu, it īpaši mazo šķirņu suņiem, kuru žokļa un zobu forma varētu tiem radīt pozitīvu pieradumu pie šiem stienīšiem.

Suņa acis

Acīm jābūt gaišām un mitrām ar rozā gļotādām. Stūros nedrīkst būt redzami izdalījumi. Ir iespējams notīrīt suņa acis ar acu līdzekli. Lai to izdarītu, jāpaceļ suņa galva, jāatver tā acu plakstiņi un acī jāiepilina pāris pilieni. Pāri palikušo šķīdumu jānotīra ar kompresi. Lai nenobiedētu suni, pudelīte acij jātuvina no aizmugures. Pievērsiet uzmanītu līdzekļa derīguma termiņam.

Suņa ausis

Ir divu veidu ausis: nokarenas un stingras. Nokarenas ausis jāpārbauda biežāk: ārējo skaņas kanālu aizvēršanās liedz to pilnvērtīgu ventilāciju. Ausu tīrīšana jāveic regulāri. Nokarenas ausis var tīrīt reizi vai divas nedēļā un stāvas ausis – reizi divās nedēļās. Lai to izdarītu, jālieto suņu ausīm piemērotu šķidrumu. Jārīkojas sekojoši: galiņš jāieliek dzirdes kanālā (nepastāv bungādiņu caurduršanas risks, jo kanāls ir L veida), jāizšļāc līdzeklis, galiņš jāizvelk ārā, auss pamatne 30 sekundes jāpamasē un nobeigumā kanāls jāizslauka ar sausu kokvilnas auduma gabaliņu vai kompresi, to neieliekot ausī iekšā. Pavasarī ieteicams izskūt nokareno ausu iekšpuses, lai sunīši nevarētu pie tām pieķerties.

Dzimumorgāni un anālā atvere

Regulāra tēviņa un mātītes dzimumorgānu apskate ļauj pārbaudīt to tīrību: jebkādu izdalījumu klātbūtnes gadījumā jāgriežas pie veterinārārsta. Anālajai atverei jābūt sausai un bez caurejas pazīmēm.

Suņa ķepas

Ir divu veidu ķepas: rudimentārie pirksti un pirkstu nagi. Ja augšana ir pakāpeniska, un sunim ir atbilstošas fiziskās aktivitātes, tad tas nodrošina normālu nagu nodilšanu. Ja tā nenotiek (sunim ejot, ir dzirdama nagu skaņa), tos jāgriež ar nagu šķērēm. Tomēr, ir svarīgi pasargāt asinsvadus nagu pamatnē: caurspīdīgiem nagiem redzams rozā trijstūris. Tāpat jārīkojas ar rudimentārajiem pirkstiem, par kuriem nedrīkst aizmirst, jo, ja tie ieaugs, vieta kļūs sāpīga un radīsies brūces.

Vakcīnas un attārpošana

Vakcīnas

Suņiem var palīdzēt dažādas vakcīnas, taču ne visas ir nepieciešamas. Veterinārārsta ziņā ir izstrādāt potēšanas grafiku atkarībā no saskatītajiem apdraudējumiem. Visu slimību vakcīnas ir uz kādu noteiktu laiku. Vakcinēšana jāturpina visu suņa mūžu. Tāpēc regulāri jāveic vakcinēšanās apmeklējums pie veterinārārsta.

Ārējie un iekšējie antiparazīti

Blusas un ērces, kas reizēm pārnēsā slimības, ir sastopamas bieži, it īpaši pavasarī. Tirgū pieejami dažādi līdzekļi: aerosoli, apkakles. Tie ļauj efektīvi cīnīties pret šo parazītu negatīvo ietekmi, kas var izraisīt nevēlamas sekas arī cilvēka veselībai. Runājot par attārpošanu, tā jāveic sistemātiski un regulāri pēc veterinārārsta noteikta protokola, jo līdzekļa izvēle ir atkarīga no dzīvnieka lieluma, vecuma, dzīves stila un citiem kritērijiem.

Rūpes par suņa kažoku

Mazgāšana

Atkarībā no apmatojuma faktūras atšķiras mājās mazgāšanas biežums. Suņus ar ļoti īsu apmatojumu var mazgāt tad, kad tie kļuvuši netīri, īsu apmatojumu jāmazgā vidēji divreiz gadā un suņus ar garu apmatojumu ieteicams mazgāt reizi trīs mēnešos. Mazus suņus var mazgāt izlietnē vai bērnu vanniņā un lielos suņus – vannā, vai laukā, ja ir tam piemērota gaisa temperatūra. Vannā jāievieto neslīdošs paklājiņš lai suns nepaslīdētu un nesasistos vai nesabītos. Suns jāmazgā remdenā ūdenī ar speciālu, tā ādai piemērotu šampūnu. Labāk izmantot veterināros šampūnus, jo suņu ādas pH līmenis ir citāds kā cilvēkam. Kažoks pirms mazgāšanās ir jāizķemmē, lai atraisītu sapinušos apmatojumu. Pēc suņa ķermeņa samitrināšanas jāļauj šampūnam saputot, uzmanīgi apstrādājot tā galvu un ausis. Skalošana jāveic rūpīgi, pēc tam visu noslaukot.

Spalvas mešana

Neatkarīgi no suņa kažoka veida apmatojums aug, izkrīt un atjaunojas. Suķi, kas uzturas laukā, kažoku met divreiz gadā, pavasarī un rudenī, saskaņā ar dabīgā apgaismojuma maiņu. Telpās dzīvojošie suņi ir mazāk pakļauti apgaismojuma maiņai un tāpēc apmatojums krīt visa gada garumā un pavasarī, un rudenī ir divi intensīvāki periodi. Kažoka ķemmēšana un mazgāšana ļauj atbrīvoties no mirušajiem matiem. Atkarībā no apmatojuma veida, kopšanas biežums un aprīkojums atšķiras.

Dažiem apmatojuma veidiem ir ieteicams suni nodot profesionāla kopēja rokās.

Īss apmatojums

Ķemmēšana pret spalvu ar gumijas ķemmi ļauj atbrīvoties no blaugznām un mirušajiem matiem. Tad virzienā pa spalvu ar saru birsti jāķemmē viss suņa ķermenis. Ķemmēšana tiek pabeigta, kažoku nospodrinot ar samitrinātu zamšādas gabaliņu.

Īss, ciets apmatojums

Sakarā ar kažoka biezumu (ir gan pavilna, gan akotspalva), suns jāķemmē reize divās dienās. Vēlams pret spalvu izlaist kārsēju, lai atbrīvotu kažoku no veca apmatojuma un mirušām šūnām. Tad jāķemmē pa spalva ar saru birsti, noņemot visus elementus, kas iepriekš atdalījušies. Ķemme ar lieliem sariem noderēs astes un kāju apmatojumam. Cieta apmatojuma kažoks, kā ir Asspalvainajam taksim, Vesthailendas baltajam terjeram, jāretina ar retināšanas nazi 4 vai 5 reizes gadā. Tā iespējams atbrīvot kažoku no mirušajiem matiem, kas ieķeras starp šo nazi un īkšķi. Šī procedūra, pareizi veikta, matus izraujot to augšanas virzienā, nav sāpīga.

Garš apmatojums

Garš apmatojums prasa ķemmēšanu un matu atmezglošanu katru dienu. Afgāņu kurtam, piemēram, šī procedūra var aizņemt pat stundu katru dienu. Ķemmējot pa spalvu ar kārsēju var izņemt mezglus un pavilnu. Tas jādara lēnām, lai nenodarītu sunim sāpes. Suņiem, kam ir zīdaini mati (Jorkšīras terjers, Afgāņu kurts…), lai spodrinātu to kažoku, varat lietot saru birsti. Suņiem ar kuplu pavilnu (Garspalvainais kollijs…), nepilnības var novērst ar metāla birsti. Apmatojumu aiz suņa paceles cīpslām var atmezglot ar ķemmi ar lieliem sariem. Šķēres vajadzīgas, lai izgrieztu kažoku vietās, kur bieži veidojas mezgli un attīrītu no nepilnībām (paceles cīpslas, krūšu kurvis, pirkstu starpas un spilventiņi).

  • facebook