Sākums Kucēns un suns Suns Dzīve ar suni Liekā svara novēršana

Dzīve ar suni

Drukāt
Liekā svara novēršana

Kā uzturēt suni labā formā

Liekais svars ir svars, kas bieži iegūts pārmērīgas vai suņa vajadzībām nepiemērotas ēšanas dēļ. Ja attīstās šāda tendence, tā var novest pie aptaukošanās, kas ir slimība. Īpašs uzturs palīdzēs atgriezt suni labā formā.

Vairumā gadījumu galvenais liekā svara avots ir pārlieku daudz vai nepiemērotas barība uzņemšana, kā arī fizisko aktivitāšu trūkums, it īpaši pilsētas vidē. Dažām šķirnēm šī slimība ir iespējama ģenētiskā mantojuma dēļ, piemēram, Kokerspanieliem, Labradoriem retrīveriem, Kollijiem. Lieko svaru var radīt dzīvnieka augšanas laikā uzņemtā barība. Pārbarots mazas šķirnes kucēns būs radījis pārāk daudz taukaudu šūnu, kas, tam pieaugot, piepildīsies ar taukiem. Turklāt, izdabāt sunim, tam dodot saldumus un kūkas ir nozīmīgs liekā svara riska faktors.

Suns, kas ēd par daudz

Šajā gadījumā to sauc par ar bulīmiju sirgstošu suni. To var saistīt ar bailēm no barības trūkuma, gadījumā, kad par ēdienu jāsacenšas ar vairākiem suņiem, ar neirohormonālā līdzsvara trūkumu, ar garlaicību, ar gremošanas problēmu vai ar ēdiena, kurā ir pārāk zema enerģijas koncentrācija, uzņemšanu. Dzīvnieka svara izmaiņas un stingra uzvedības uzraudzība sākotnēji ļaus suņa saimniekam palīdzēt veterinārārstam noteikt pareizo diagnozi.

Barība, kurai pārāk zema enerģijas koncentrācija

Vienkārši samazināt suņa ikdienas apēstās barības daudzumu var būt problemātiski, jo suns grūti pieņem šādu pārtikas apjoma samazinājumu. Ja mēģināt samazināt suņa lieko svaru, samazinot tā ierasto uzturu, pastāv risks sunim radīt uzturvielu trūkumu. Veselīga Uztura barības risinājums liekā svara situācijā būs saglabāt esošo barības apjomu, vienlaicīgi koncentrējot tajā visas nepieciešamās uzturvielas un samazinot kaloriju daudzumu. Pateicoties tam, ka šī barība ir dzīvniekam īpaši viegli pārstrādājama un tās graudiņu īpašajam blīvumam, iespējams remdēt izsalkuma sajūtu starp maltītēm. Vieglā Veselīga Uztura barība ir efektīvs risinājums mazkustīgiem vai sterilizētiem suņiem ar tendenci uz aptaukošanos.

Pamatoti risinājumi

Ir pieņemts uzskatīt, ka sniedzot sunim, kam ir nosliece uz aptaukošanos, diētisku barību, pamazām mainīsies tā ēšanas paradumi. Ilgas pastaigas tam dos iespēju atbrīvot lieko enerģiju. Dzīvniekam vislabāk patīk spēles, kurās iesaistās tā saimnieks. Runājot par atalgojuma gardumiem, tos labāk nelietot, ja vien tie nav atbilstoši suņa uztura prasībām un nav iekļauti ikdienas ēšanas paradumos.

Ceļš uz aptaukošanos

Viens vai divi lieki kilogrami, kas nešķiet kaitīgi, patiesībā var strauji novest pie aptaukošanās, kas ir slimība. Pret to jāattiecas nopietni, jo tā izraisa dažādas locītavu saslimšanas (artroze, saišu plīsums…) un kardiorespiratorās saslimšanas. Tā samazina reproduktīvās spējas un rada nopietnas ādas problēmas. Kopumā aptaukošanās samazina gaidāmo mūža ilgumu.

Kad veterinārārsts noteicis diagnozi un suņa aptaukošanās līmeni, diētiskās ārstēšanas panākumus nosaka galvenokārt saimnieka izpratne un apņemšanās likt savam sunim sekot parakstītajai diētai. Suņa liekā svara zaudēšana var prasīt vairākus mēnešus. Tāpēc labāk aptaukošanos nevis ārstēt, bet novērst jau sākumā!

  • facebook