Sākums Kucēns un suns Suns Atrodiet Jums piemērotāko suņu šķirni

Atrodiet Jums piemērotāko suņu šķirni

Print
Atrodi savu suņu šķirni

Gandrīz 15000 gadu suns bijis blakus cilvēkam un ar to saistīts spēcīgām saitēm. Vai nu tas ir darba suns, vai suns – kompanjons, tas ir ļoti tuvs cilvēkam. Gadsimtu gaitā cilvēks ietekmējis suņu veidu attīstību, tos selekcionējot pēc spējām un dabas. Ar vairāk kā 400 šķirnēm, suņu rase piedāvā lielu lielumu, kažoku, formu un dabas dažādību.

Pareizā izvēle

Iegādājoties šķirnes suni, cilvēki parasti cenšas nodrošināties, ka, kucēnam pieaugot, tam būs fiziskās un uzvedības īpašības, kas sagaidāmas garā selekcijas darba, ko veicis audzētājs, rezultātā. Daudzie amatieriem suņa šķirnes izvēli un „mīlestību no pirmā acu skata” nosaka suņa izskats, mīlīgā sejiņa, forma, kažoks un lielums. Tomēr, neskatoties uz fiziskajām īpašībām, katrai šķirnei ir uzvedības īpatnības, kas jāzina pirms izvēles izdarīšanas. Sekojoši, ir svarīgie ievākt informāciju un prasīt padomu suņu šķirņu klubiem un audzētājiem, ko var satikt daudzajās suņu izstādēs.

Dzīve saskaņā

Suņa uzvedība veidojas pirms dzimšanas, tās laikā un pēc piedzimšanas „Pirms” attiecas uz suņa ģenētisko informāciju. „Tās laikā” nozīmē no dzimšanas brīža līdz došanās uz jauno ģimeni, prom no audzētavas. „Pēc” nozīmē jauno vidi, pie kuras kucēnam būs jāpierod. Citiem vārdiem, suņa uzvedību lielā mērā nosaka pirmie seši mēneši pēc ierašanās jaunajās mājās. Kombinācijas starp ģenētisko informāciju, vidi un pieredzi, kas radusies, ierodoties pie saimniekiem un pirmajās pastaigās, veido vienotu komplektu. Tomēr bez atbilstoša treniņa, parādot sunim, kurš ir saimnieks, t.i. bara vadonis (jo suns ir bara dzīvnieks un ģimene tam ir savs bars), jebkurš suns sāks dominēt pār saimnieku neatkarīgi no lieluma un šķirnes. Apmeklējot suņu apmācību klubu, iesējams lieliski iepazīties ar suņa uzvedību, tā vajadzībām un to, kā jāattiecas pret suni, lai dzīvotu saskaņā.

Pilsētas un lauku suņi.

Vai tie ir medību suņi, sargsuņi vai cilvēka draugi, šķirnes suņiem ir vēsturiskas saknes, kas ietekmē to spējas un dabu. Lielākā daļa šo šķirņu suņu mūsdienās dzīvo pilsētas vidē, ar nosacījumu, ka katru dienu notiek vairākas vismaz 30 minūšu garas pastaigas un tiem tiek veltīta uzmanība, nevis tikai pagatavota barība.

Tomēr dažu šķirņu suņi nav piemēroti pilsētas dzīvei un tiem pastāv paaugstināts risks ciest no fiziskas slodzes trūkuma. Tā tas ir, piemēram, ar Borderkolliju, kas radīts ganāmpulku vadīšanai, vai Sibīrijas haski, kas no dabas radis dzīvot aukstā klimatā, barā un vilkt kamanas.

Tomēr kurš gan būtu gaidījis, ka Jorkšīras terjers, kas kādreiz medīja žurkas Anglijas Jorkšīras raktuvēs, kļūs par pasaules populārāko miniatūro suņu šķirni? Sirdī gan tas paliek „terjers”, apveltīts ar enerģisku temperamentu. Lai kur tas dzīvotu, ganu suns, piemēram, vienmēr būs uzmanīgs, Īru seters spēs auto stāvvietā spēs sajust meža klātbūtni, paceļot purnu pret vēju un Retrīvers uzstās uz… sava saimnieka kurpes atgūšanu.

Dažādās grupas

Jau senajā Romā suņus iedalīja atkarībā no to spējām. Tika nodalīti „ganu suņi”, „medību suņi” un „mājas suņi”. Astoņpadsmitajā gadsimtā Bufons mēģināja klasificēt suņus pēc to ausu formas: viņš nošķīra tos trīsdesmit šķirnēs ar spicām ausīm, nokarenām ausīm vai pus nokarenām ausīm, kamēr Kuvjērs ieteica suņu šķirnes iedalīt „sargsuņos”, „mastifos” vai „spanielos”, atkarībā no indivīda galvaskausa formas.

Kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem Starptautiskā Kinoloģiskā Federācija (SKF) suņu klasifikāciju veikusi 10 grupās. Grupas definīcija ir „šķirņu kopums, kam ir noteikts skaits īpašu, tālāk nododamu īpašību.” Tādējādi, piemēram, indivīdi, kas pieder pirmajai grupai (Ganu suņi), par spīti to uzbūves atšķirībām, visi izrāda ganību suņa instinktus.

I GRUPA – AITUSUŅI UN GANUSUŅI 

II GRUPA – PINČERI UN ŠNAUCERI, MOLOSI, ŠVEICES GANUSUŅI UN CITAS ŠĶIRNES

III GRUPA – TERJERI

IV GRUPA – TAKŠI

V GRUPA – ŠPICI UN PIRMATNĪGIE SUŅI

VI GRUPA – DZINĒJSUŅI, ASINSPĒDU DZINĒJSUŅI UN RADNIECĪGĀS ŠĶIRNES

VII GRUPA – PUTNUSUŅI

VIII GRUPA – RETRĪVERI, PĪĻUSUŅI, ŪDENSSUŅI

IX GRUPA – DEKORATĪVIE SUŅI (SUŅI KOMPANJONI UN KLĒPJSUNĪŠI)

X GRUPA – KURTI,VĒJASUŅIIepazīstiet vairāk nekā 300 šķirņu

  • facebook