No augoša līdz pieaugušam sunim

Drukāt
Mazi kucēni

MINI

Maza lieluma suņi, MINI, ir tādi, kuru pieauguša suņa svars nepārsniedz 10 kg. Pārsvarā tie ir suņi – cilvēka biedri, lai arī galvenokārt radušies no medību suņu šķirnēm, kā piemēram Taksis. Parasti šie suņi dzīvo iekštelpās un to pastaigas notiek pilsētvidē.

Mazo šķirņu suņi attīstās ātri - 8-10 mēnešos, un tiem paredzams ilgāks mūžs, nekā lieliem suņiem. Lielākā izaugsme notiek pirmajos sešos dzīves mēnešos, kuros MINI kucēns vidēji dienā pieaug par 20 gramiem. Šim īsajam un intensīvajam augšanas periodam ir īpašības, kurām jāpievērš uzmanība, piemēram, zobu mainīšanās, gremošanas īpatnības un dzīvesveids, kas var veicināt liekā svara rašanos.

Zobu mainīšanās periods

Vairākiem MINI kucēniem, kā, piemēram, Jorkšīras terjeram, piena zobi ir daudz mazāki. Tie parādās tikai uz smaganu virsmas. Lai arī piena zobus laikā no 4. līdz 6. mēnesim pakāpeniski aizstāj pastāvīgie zobi, ir svarīgi, lai barības graudiņu lielums un faktūra būtu labi piemēroti kucēna zobiem, kas, lai arī jau ir patstāvīgie zobi, tomēr ir nelieli un tādēļ ir rūpīgi jāuzrauga. MINI kucēni parasti ir vairāk pakļauti zobu problēmām. Zobu loka aizvēršanas defekti starp augšējo un apakšējo žokli var veicināt sliktu zobu noslēgšanu, radīt barības atlieku uzkrāšanos starp zobu kronīšiem, tādējādi ļaujot tur vairoties baktērijām.

Gremošanas jutība īsajā un intensīvajā augšanas periodā

Atšķiršanas periodā kucēna spēja sagremot pienu samazinās un gremošanas sistēma pamazām piemērojas graudu cietes pārstrādāšanai. Lai arī kucēna gremošanas spējas strauji attīstās, olbaltumvielu, tauku, organisko vielu un enerģijas uzņemšana no barības 3 mēnešu vecam kucēnam ir vājāka, nekā pieaugušam sunim. Gremošanas spēju attīstība ļauj pāriet uz Veselīga Uztura barību, kas piemērota kucēna žokļiem un zobiem, stiprinot tā dabīgo aizsardzību, un veicinot harmonisku augšanu, nodrošinot optimālu gremošanas toleranci.

Agrīna taukaudu veidošanās

Apmierinot reizēm kaprīzo MINI kucēna apetīti, jāņem vērā iespējamo liekā svara risku.

Piedzimstot, mazas šķirnes kucēns sver 5% no pieauguša suņa svara, t.i. piecas reizes vairāk, nekā lielas šķirnes suns. Ļoti īsā augšanas posmā kucēna svars pieaugs divdesmit kārtīgi, maksimālo augšanas intensitāti sasniedzot jau 2 mēnešu vecumā. Tas beidzas apmēram 8 mēnešu vecumā Rotaļu suņiem (Čihua-hua, Miniatūrais špics…) un 10 mēnešu vecumā citiem mazo šķirņu suņiem.

Sakarā ar šo agro augšanu, taukaudu veidošanās MINI kucēniem sākas ļoti agri. Adipocītu veidošanās sākas tiešā uzņemto kaloriju ietekmē, tāpēc ir svarīgi novērot kucēna svara pieaugšanas tendences. Veselīga Uztura pārtika ir piemērota MINI kucēniem un, dodot to ieteicamajā daudzumā, tiks novērsts aptaukošanās risks, garantējot harmonisku augšanu.

Kārumus par labu darbu sunim drīkst dot tikai tad, ja to uzturvērtība atbilst suņa vajadzībām un ir iekļauta dienas uztura aprēķinā.

 

  • facebook