Augšana, svarīgs posms

Drukāt
Zīdīšanas periods

No dzimšanas līdz zīdīšanai

Pāris nedēļas būs pietiekamas kucēnam, kas dzimis akls un kurls, lai, pēc socializēšanās un atradināšanas no mātes piena, spētu ieņemt lomu ģimenē, kas atšķiras no mātes, brāļiem un māsām.

Dzemdības

Dzemdības notiek pēc vidēji 63 dienu gara grūtniecības perioda. Nedēļu pirms tām kuce savāc lietas, no kurām veido savu kaktiņu, meklē klusu vietu, vai tieši otrādi, cenšas uzturēties saimnieka klātbūtnē. Amnija maiss, kas satur kucēnus, parādās maksimums 12 stundas pēc ūdeņu notecēšanas. Ja amnija membrāna nav pārplīsusi, māte to pārplēš minūtes laikā pēc kucēna iznākšanas. Kuce atdala nabas saiti un laiza jaundzimušā krūškurvi, stimulējot tā pirmās elpošanas kustības. Nākamo kucēnu iznākšana seko ar pāris minūšu līdz pusstundas intervālu.

Kucēna nervu sistēmas attīstība dzemdību brīdī nav beigusies. Viņš piedzimst kurls, akls, apveltīts ar ļoti vāju ožu un vāji attīstītu nervu sistēmu, tāpēc nespēj ātri uztvert maņu orgānu impulsus un izdarīt kustības. Māte kucēnus piespiež pie saviem pupiem, lai tie var zīst pirmpienu, kas ir ļoti svarīgs imunitātes stiprināšanai. Pirmpienam ir lielāks olbaltumvielu saturs, nekā pienam un tas nodrošina 95% kucēniem nepieciešamo antivielu aizsardzībai pret infekcijām. Māte tādējādi pasīvi nodod kucēniem savu „imunitātes atmiņu” uz piecām līdz septiņām nedēļām, līdz brīdim, kad tie paši spēs sevi aktīvi aizsargāt pret infekcijām.

Pirmās dienas

Pirmo nedēļu laikā kucēnus kopj māte. Tā laiza kucēnu vēderus, kas ir nepieciešams, lai attīstītos to defekācijas un urinēšanas refleksi. Kucēni no mātes barojas apmēram divdesmit reižu dienā. Tie reaģē tikai uz taustes stimulu un orientējas pēc siltuma avota, tādējādi rāpojot pie mātes. Acu plakstiņi atveras laika posmā starp 10. un 15. dzīves dienu. Pirmie zobi parādās no 20. dzīves dienas.

Apmēram 4. dzīves nedēļā tie sāk dzirdēt, t.i. reaģēt uz skaņām. Šādi sākas to izpētes periods, kurā kucēni sāk spēlēties, pieķeras mātei un atpazīst brāļus, un māsas. Suņu saimnieks var izmantot brīdi, kad kucēni ir pamodušies, lai pakāpeniski tos pieradinātu pie cilvēka smaržas un klātbūtnes, paspēlētos ar tiem un maigi paglaudītu.

Socializācijas periods ilgst no 3. līdz 9. dzīves nedēļai. Šajā laikā, kas tiek veltīts sociālajai dzīvei, kucēni pamazām iemācās komunicēt un tādējādi apgūst hierarhiju, interpretējot mātes rājienus, ožas un žestu signālus. Kucēns šajā periodā iegūst līdzsvaru un iemācās izjust savu apkārtni. Tam jāpierod pie dažādiem stimuliem, ar ko nāksies saskarties: spiedzieniem, skaņām, smaržām… un jāiepazīst indivīdus, ar kuriem būs mierīgi jāsadzīvo.

Atšķiršana

Zīdīšana ilgst vidēji sešas nedēļas pēc dzemdībām, maksimālo piena daudzumu sasniedzot trīs nedēļas pēc dzemdībām. Ļoti svarīgi ir šajā laikā kuci barot ar viegli pārstrādājamu barību, kuras lielais enerģijas blīvums ļaus apmierināt augstās prasības, tajā pašā laikā neliekot uzņemt pārāk lielu barības apjomu. Kuces saražotā piena daudzumu var noteikt, regulāri nosverot kucēnus pirms un pēc barošanas. Tādējādi ir noskaidrots, ka 32 kg smaga Labradora šķirnes kuce, kas baro astoņus kucēnus, laktācijas perioda laikā saražos pienu, kura masa 2,4 reizes pārsniedz tās svaru!

Turpmākajās nedēļās notiekošā piena izlaides samazināšanās liek mātei atvemt ēdienu, lai papildinātu kucēnu barošanu, jo tie instinktīvi sāk interesēties par mātes bļodu. Šis periods apzīmē pakāpeniskas atšķiršanas sākumu, kas beigsies laikā starp sesto un astoto kucēnu dzīves nedēļu, kad tie pāries uz augšanas periodam paredzētu barību. Līdzīgi, kā uztura paradumu maiņa, arī atšķiršana notiek pakāpeniski, ļaujot kucēniem atradināties no piena un pierast pie uztura, kas piemērots augšanas periodam. Kucēnu uzturvielu prasības atšķiršanas posmā sakrīt ar mātes vajadzībām laktācijas perioda beigās (t.i. laikā, kad tā atjauno savas rezerves), kas ievērojami atvieglo suņu audzētāja uzdevumu. Viņš kucēnu tuvumā var novietot viena veida Veselīga Uztura barību, kas izstrādāta grūsnām un barojošām kucēm un kucēnu augšanai, sajaucot to ar remdenu ūdeni vai formulas pienu. Ar laiku šī barība būs arvien mazāk jāpārlej ar ūdeni, bet atšķiršanas perioda beigās to varēs pasniegt sausu, nejaucot ar ūdeni. Pēc tam notiek pāreja uz pēc-atšķiršanas Veselīga Uztura augšanas periodam paredzētu barību.

Video

The puppy’s first steps

Already trusting, already close, the puppy is ready to share and receive anything his owner will be willing to give him. Knowing well his needs to preserve his health is man’s first duty. Nutrition, synonymous with health, disease prevention, protection of the body, is an essential component of his vitality.

  • facebook