Augšana, svarīgs posms

Drukāt

Katrs kaķēns aug citādi

Kaķēna augšana un attīstība atšķiras atkarībā no dzīvnieka šķirnes un vides faktoriem.

Augšana ir parādība, ko iespējams kvantitatīvi novērtēt, mērot kaķēna svara pieaugumu. Attīstība ir kvalitatīva parādība, kas apraksta embrija olas pārvērtības, līdz radies pieaudzis kaķis, kas spēj vairoties. Kaķēna augšanu un attīstību ietekmē būtiski šķirnes, dzimuma un vecāku genotipa faktori, kā arī ārējie faktori - kaķēna dzīves vide un apstākļi.

Iekšējie faktori

Tie ir ģenētiskas dabas faktori. Nozīmīgākie ir:

  • Šķirne: lielu šķirņu (piemēram, Meinkūna) kaķēni dzimšanas brīdī ir smagāki.
  • Dzimums: dzimuma dimorfisms, kas dzimšanas brīdī ir pavisam neliels, ar laiku pieaug. Tēviņi izaug smagāki, kā mātītes 6 līdz 12 mēnešu vecumā. To augšanas potenciāls ir augstāks, bet augšana notiek lēnāk.
  • Mātes svars: jo lielāka un smagāka ir māte un ar labāku fizisko formu, jo labāka zīdītāja tā būs un tādējādi kaķēni augs ātrāk.
  • Individuāli ģenētiskie faktori: mātes un tēva genotipu sajaukšanās rezultātā rodas indivīdu skeleta un muskulatūras attīstības un augšanas tempa atšķirības, salīdzinot ar metiena brāļiem un māsām.
  • Hormonālie faktori: pēc dzemdībām, augšanu nosaka vairāki kaķēna sintezētie hormoni.

Ārējie faktori

  • Vides kvalitāte: tāpat kā citi vides faktori, higiēna un miers ļoti ietekmē augšanu. Slikta higiēna novājina māti un kaķēnus. Stress ietekmē zīdīšanu un traucē kaķēniem saglabāt hormonālo līdzsvaru.
  • Metienā piedzimušo kaķēnu skaits: lielā metienā, kad piedzimst vairāk par 5 kaķēniem, visiem būs jāiztiek ar mātes saražoto pienu.
  • Mātes uzturs grūtniecības laikā un pēc tam: pirms kaķu pārošanas, mātītei jābūt ideālā formā un svarā. Slikti barotas kaķu mātītes var dzemdēt pārāk vājus kaķēnus un reizēm nespēj zīdīt tos. No grūtniecības sākuma māte jābaro ar augsta tauku un enerģijas satura barību. Veselīga Uztura kaķēnu barība atbilst šīm prasībām, jo tajā ir svarīgi elementi: augsts enerģijas saturs, kvalitatīvi un kvantitatīvi augsts olbaltumvielu saturs un pastiprināta minerālvielu (kalcija) un vitamīnu deva. Šī barība noderēs arī zīdīšanas periodā, kad mātes uzturvielu prasības ievērojami pieaug. Ja nepieciešams, kaķēniem iespējams dot mātes piena aizvietotāju – formulas pienu, kas var papildināt vai pilnībā aizstāt mātes pienu līdz atšķiršanas perioda beigām.
  • facebook