Dzīve ar kaķēnu

Drukāt
Kaķēna barošana

Pietiekama barošana

Kaķēna uztura vajadzības atšķiras no pieauguša kaķa vajadzībām. Piemērota Veselīga Uztura barība, kas atšķiršanas periodā pakāpeniski sniegta kaķēnam, stimulēs tā augšanu un labus ēšanas paradumus.

Kaķēna uzturam jāatbilst visām prasībām, kas ir ļoti svarīgas tā pareizai augšanai. Tikko piedzimis, mazais kaķēns zīž mātes pirmpienu, kas kaķēna dzīves sākumā nodrošina labu imunitāte. Līdz apmēram 5 nedēļu vecumam tā gremošanas trakts ir piemērots mātes piena pārstrādāšanai. Pakāpeniski kaķēns arvien sliktāk spēj sagremot laktozi (piena cukuru). Atradināšanās, kas ir pakāpeniska pāreja no šķidra uz cietu uzturu, pavadīs to līdz 1. pakāpes Veselīga Uztura barību. Tā ir pilnvērtīga un sabalansēta barība, kuras formula īpaši radīta pirmajai straujās augšanas fāzei, kas norisinās no atšķiršanas līdz 4 mēnešu vecumam. Apmēram 7 nedēļu vecumā atradināšanās beidzas. Tāpēc pareizus ēšanas paradumus jāieaudzina jau laicīgi!

Līdz 4 mēnešu vecumam

Pēc atradināšanās kaķēna gremošanas sistēma vēl joprojām ir nenobriedusi un trausla. Tāpēc labāk, kaķēnam ierodoties jaunajās mājās, tā uzturā neieviest pēkšņus jauninājumus. Tomēr jāņem vērā, ka mazā kaķa uzturvielu un enerģijas koncentrācijas prasības ir augstas un ēdienam jābūt viegli pārstrādājamam. 10 nedēļas vecs kaķēns uzņem 3,5 reizes vairāk enerģijas uz vienu sava svara kilogramu, kā pieaudzis kaķis.

Pēc 4 mēnešu vecuma

No 4 mēnešu vecuma kaķēnam sākas lēnākas augšanas periods: 2. pakāpes Veselīgs Uzturs, kas piedāvā īpaši uzlabotu gremošanas drošību, veicinās pareizu muskulatūras un skeleta sistēmas attīstību, vienlaikus nodrošinot zemu tauku saturu. Apmēram viena gada vecumā kaķēna gremošanas spējas ir līdzvērtīgas pieauguša kaķa spējām un tas ir gatavs patērēt Veselīga Uztura barību, kas piemērota tā dzīves stilam vai šķirnei. Pēc sterilizācijas kaķa enerģijas prasības vairs nav tik augstas, turpretim apetīte palielinās. Iesakām par dzīvnieka uztura jautājumiem konsultēties ar veterinārārstu.

Kaķa dabas dotie ēšanas paradumi

Dabā pieaudzis kaķis pārtiek no maziem laupījumiem, ko tas ar savu instinktu palīdzību noķer. Tā ēšanas režīms ir sadalīts daudzās nelielās maltītēs, apmēram 10 līdz 20 katrās 24 stundās. Tā kā maltīte ilgst tikai vienu vai divas minūtes, tas katru reizi uzņem apmēram 5 līdz 6 gramus barības. Šādi paradumi ir visiem kaķiem, arī tiem, kas dzīvo dzīvokļos. Tāpēc, lai kaķēns saglabātu līdzsvaru uzturā, tam vienmēr jābūt pieejamai svaigai barībai un ūdenim.

Pareizu ēšanas paradumu veicināšana

Kaķēnam jāēd klusumā. Barošanas vietai, kur atrodas ūdens un barības bļodas, jābūt pēc iespējas tālāk no nokārtošanās vietas, t.i., pakaišiem. Ja mājā ir arī suns, labāk kaķēna bļodiņas novietot vietā, kura sunim nav pieejama, piemēram, augstāk par zemi. Labāk nelietot dubultās „ūdens + barība” bļodas, jo tajās ūdens var kļūt netīrs un kaķēns atteiksies dzert. Gluži pretēji, bļodiņām jāatrodas pietiekami tālu vienai no otras.

Stikla un māla bļodu priekšrocības ir tas smaku nenoturība un to svara dēļ tās parasti ir samērā stabilas pret apgāšanos.

Barību jāpievieno pakāpeniski, ļaujot kaķim pašam izlemt, kad ēst. Tomēr jāuzrauga kopējais apēstās barības daudzums 24 stundu laikā, nosverot barību uz iepakojuma ieteiktajā daudzumā, pirms iebēršanas bļodiņā. Ūdenim vienmēr jābūt dzidram un tas jāmaina divas reizes dienā.

  • facebook