Pasaules kaķu organizācijas

Drukāt
Vērtēšana

Kaķu izstāde ir svarīgs brīdis

Kaķu izstāde ir svarīgs šķirnes kaķu selekcijas un audzēšanas procesā, jo tiesnešu ziņā ir izvēlēties, stādīt priekšā un atalgot labākos kaķus katrā kategorijā un sekojoši arī to audzētājus. Publikai šīs izstādes ir lieliska iespēja apskatīt kaķu šķirņu dažādību. Senākā izstāde notikusi 1871. gadā Londonā, Kristāla Pilī.

Parastā jeb tradicionālā vērtēšana: LOOF, FIFe, WCF, GCCF...

Katru kaķi saimnieks tiesnesim uzrāda individuāli, tas apskata kaķi un uz izstādi rīkojošā kluba veidlapas sagatavo ziņojumu par tā plusiem un mīnusiem, kurš ietver informāciju par šķirni, krāsu, dzimumu, vecumu un klasi.

Pēc vērtēšanas beigām, ja kaķis atbildis prasībām, tas tiek apbalvots ar kvalitātes spriedumu un titulu. Ja vienā kategorijā reģistrēti vairāki kaķi, tos novērtē attiecībā pret pārējiem kaķiem un tituls tiek piešķirts vislabākajam, kurš visprecīzāk atbilst šķirnes standartam. Eksponents pēc izstādes iegūst vērtējuma karti.

Amerikāņu stila vērtēšana: CFA,TICA...

Novērtēšanai kaķi tiek ievest „ringā”, pusaplī izliktos būros, kur tie pa vienam tiek uzrādīti tiesnesim. Tiesnesis tos sarindos pēc krāsas, krāsu grupām jeb divīzijām un pēc šķirnes, atkarībā no to klases. Pēc šādas vērtēšanas sesijas, kas notiek tiesnesim runājot publikas priekšā, tas pasauks atpakaļ desmit labākos kaķos no individuālajām atlasēm, neatkarīgi no šķirnes un atkal tos sarindos no desmitās līdz pirmajai vietai iespaidīgā finālā.

Kaķus vērtē vairāki tiesneši, katrs no kuriem atbildīgs par savu finālu. Šāda vērtēšanas sistēma ļauj izcelt patiešām labākos kaķus; vēl jo vairāk tāpēc, ka pēc izstādes beigām tiek aprēķināti vidējie vērtējumi un netiek izsniegtas vērtējuma kartes. Ikgadējais rangs pa „reģioniem” ļauj uzzināt katra kaķa rezultātu saskaņā ar tā kategoriju (pieaudzis, sterilizēts, kaķēns) un šķirni.

  • facebook