Sākums Kaķēns un kaķis Kaķis Dzīve ar kaķi Apiešanās un rūpes par kaķi

Dzīve ar kaķi

Drukāt
Apiešanās un rūpes par kaķi

Kaķa labklājības un veselības nodrošināšana

Ķemmēšana, zobu mazgāšana, ķepu, ausu un acu tīrīšana ir vienkāršas darbības, kas, regulāri veiktas, uzlabo kaķa labklājību un veselību.

Ja kaķis ir labi socializēts bērnībā, tad pieaudzis tas jau ir pieradis pie šīm pamata darbībām, kas nepieciešamas visa mūža garumā. Ja tas pretojas, jābūt ļoti pacietīgiem un maigiem, kā arī iespējams lūgt veterinārārstam vai citiem profesionāļiem, kā audzētājs vai kopējs, pēc padoma.

Kažoka atbrīvošana no mirušiem matiem

Bez tās estētiskās funkcijas – izķemmēts kažoks izskatās daudz labāk – ķemmēšana liedz kaķim norīt pārāk daudz mirušo matu sevis kopšanas laikā. Jāatceras, ka kaķim, kas dzīvo iekštelpās cauru gadu šī darbība aizņem 30% no laika, ko tas pavada nomodā. Caur gremošanas sistēmu izvadītais matu daudzums 4 kg smagam kaķim var sasniegt 10 cm3 dienā!

Persieša garas apmatojums prasa rūpīgu atpiņķerēšanu ar ķemmi katru dienu. Tad kažoks tiek izķemmēts un ar izpūsts ar fēnu. Īsam apmatojumam, kā Siāmas un Abesīnijas kaķiem, nepieciešami tikai cilvēku glāsti. Vidēja garuma apmatojumam, kāds ir Meinkūnam un Birmas kaķim, nepieciešama iknedēļas apkope ar maigu ķemmi. Tas pats attiecas arī uz īsu apmatojumu, kam ir pavilna, kā tas ir Eksotiskajam īsspalvainajam kaķim.

Kažoks parāda to, cik sabalansēts ir kaķa uzturs. Olbaltumvielu vai kādu aminoskābju trūkums var paātrināt matu izkrišanu, palēnināt to augšanu un nespodra, trausla kažoka veidošanos. Kažoka dabīgo skaistumu nostiprinās Veselīga Uztura* barība, kas satur uzturvielas, kas nepieciešamas tā augšanai, spīdumam un atjaunošanai.

Lietas, kam pievērst uzmanību

Kaķēna acs iekšējā kaktiņā var uzkrāties netīrumi. Acs maigi jāiztīra ar mitru kompresi vai šim nolūkam paredzētu losjonu. Ne kaķēna acis, ne deguntiņš nedrīkst būt mitrs.

Lai nodrošinātu pilnvērtīgu zobu higiēnu, katru dienu nepieciešama zobu birstēšana, kas novērš zobakmens veidošanos. Kaķiem ir radītas īpaši viegli sagremojamas zobu pastas, ko uz zobiem jāuzliek izmantojot īpašu birsti vai salocītu kompresi. Jebkurā gadījumā kaķa zobus regulāri jāapskata. 66% kaķu ir zobu higiēnas problēmas. Sausā Veselīgā Uztura* barība ir radīta, lai saglabātu labu zobu higiēnu. Tā palīdzēs ierobežot zobakmens veidošanos, jo, kaķim košļājot graudiņus, notiek mehāniska zobu tīrīšana. Tāpat šīs barības sastāvā ir aktīvās vielas, kas piesaista un neitralizē siekalu kalciju un novērš tā uzkrāšanos zobakmens veidā.

Ausu dobumos nekas nedrīkst uzkrāties. Ja kaut kas tajās tomēr ir, ausis jāiztīra ar kompresi vai īpašā losjonā samitrinātu kokvilnas lupatiņu. Nav ieteicams lietot ausu tīrīšanas kociņus.

Nagi

Kaķa nagu griešana nekādā ziņā nav tā kropļošana. Gluži pretēji, tā iespējams novērst kaķa, kas dzīvo mājā vai dzīvoklī, skrāpēšanos. Lai tos apgrieztu, kaķēns jāietin dvielī tā, lai ārā paliek tikai galva un apgriežamā ķepa. Ar nagu šķērītēm vai īpaši paredzētām kaķu šķērītēm jāuzspiež uz falangas, lai viens pēc otra izlaistos nadziņi. Jābūt uzmanīgiem un jāgriež tikai naga caurspīdīgā daļa, neiegriežot tā rozā daļā, jo tad sāksies asiņošana. Neaizmirstiet priekškāju rudimentāros pirkstveida izaugumus!

Iešana vannā

Kaķis, kas agrāk vests uz kaķu izstādēm, ir pieradis pie kopšanas, tā kažokam pirms nokļūšanas tiesneša rokās jābūt nevainojamam. Kad kaķis pieaudzis, pat ja tas vairs neapmeklē kaķu skaistumkonkursus, vannas rituālu ieteicams saglabāt, tikai jālieto īpašs šampūns, mazgāšanas telpai jābūt siltai, vannā jāievieto neslīdošs paklājiņš un kaķēna kažoks pirms šampūna uzklāšanas pakāpeniski jāsamitrina. Pēc pilnīgas skalošanas tas maigi jānoslauka ar dvieli un jātur siltumā līdz tā kažoks ir pilnīgi sauss. Tomēr daudzi kaķi nekad tā arī nepierod pie mazgāšanās. Šādos gadījumos iespējams izmantot pulverus, kas līdzvērtīgi sausajiem šampūniem. Tiem nav aromāta un pēc ieklāšanas kažokā, pulveri jāiztīra ar ķemmi.

Jebkādas kaķēna izskata vai uzvedības pārmaiņas nekavējoties jāuzrāda veterinārārstam.

Vakcīnas, zāles pret cērmēm un parazītiem

Vakcinācija uzlabo kaķēna imūnsistēmu un aizsardzību pret konkrētām slimībām. Kaķu tīfs, iesnas, leikoze ir bīstamas slimības, kuras ar vakcinācijas palīdzību iespējams novērst. Ir ļoti svarīgi izpildīt vakcinēšanās grafiku, ko noteicis veterinārārsts.

Lai cīnītos pret iekšējiem parazītiem, kaķis regulāri mūža laikā jāattārpo ar veterinārārsta izrakstītu līdzekli. Blusu gadījumā cērmju zāles jālieto atkārtoti, jo kaķim var piemesties plakantārpi (lenteņi), norijot blusas. Attārpošana ir ļoti svarīga veselībai, jo kaķi parazītus var nodot arī Cilvēkiem!

Ārējie parazīti, kā utis un blusas arī ir ļoti nelabvēlīgi kaķa veselībai. Zāles pret parazītiem, ko izsniedz veterinārārsts, jau no 2 mēnešu vecuma ļaus no tiem izvairīties. Bieži vien vērts vienlaicīgi pret parazītiem apstrādāt arī kaķa apkārtējo vidi.

Kaķu skrāpis un kaķa kociņš visu mājinieku labklājībai…

Kaķu ķepu sabojāti klubkrēsli, dīvāni un tapetes ir viens no galvenajiem kaķu saimnieku pārmetumiem mazajam draugam. Šos bojājumus var nepieļaut, iegādājoties vertikālo skrāpi vai, vēl labāk, kaķa kociņu. Kaķa kociņš, kurš veidots no koka stumbra, kas apvilkts ar sizalu un kuram ir slēpņi vai platformas vairākos līmeņos, kļūs par kaķa privāto teritoriju. Uz tā kaķis var demonstrēt savas kāpšanas prasmes, pakāpties, lai tālāk redzētu un asināt savus nagus cik vien vēlas.

  • facebook