Dzīve ar kaķi

Drukāt
Kaķa barošana

Kaķis ir gaļēdājs

Atšķirībā no cilvēka, kas ir visēdājs, kaķis ir gaļēdājs, kura ķermenis ir pilnībā pielāgots šāda veida uzturam. Barojot to ar Veselīga Uztura barību, kas piemērota tā vecumam, lielumam, dzīves stilam, īpašajam jūtīgumam un šķirnei, izdosies saglabāt kaķa veselību.

Kaķa žokļi ir paredzēti pārkošanai, nevis gremošanai, tam ir 30 ļoti asi zobi, siekalas, kas nesatur gremošanas fermentus, kuņģis, kas spēj sagremot ātri norītus „medījumus”. Tādējādi kaķim ir ļoti īpaši ēšanas paradumi. Šis skrubinātājs var ēst 12 līdz 18 reizes dienā, kopumā 24 stundu laikā ēdot ne ilgāk kā 30 minūtes un katrā ēdienreizē uzņemot pavisam nedaudz gramu barības. Barība tā kuņģī nonāk lielos gabalos.

Lai apmierinātu kaķa īpašās uzturvielu prasības, nepieciešams uzturs, kas ņem vērā tā dzīves stilu, vecumu, veselību, seksuālo stāvokli, šķirnes īpašības, jutības (piemēram, vārīga gremošanas sistēma vai jūtīga āda), lai tas justos labi visu mūžu.

Āra vai telpu kaķi?

Kaķis, kas nemaz neiet laukā, patērē ļoti maz enerģijas. Vidējais barības daudzums, kas nepieciešams 3,5 kg smagam mazaktīvam kaķim bez liekā svara ir apmēram 50 grami barības graudiņu, kas satur apmēram 350 kcal/100 g. Daži kaķi ēd, kad tiem ir garlaicīgi, tāpēc ir svarīgi kontrolēt dienā pieejamās pārtikas daudzumu. Tajā pašā laikā ir svarīgi izvēlēties Veselīga Uztura barību, kuras enerģijas blīvums ir vidējs, tādējādi izvairoties no liekā svara problēmām, it sevišķi tāpēc, ka mājas kaķi parasti tiek sterilizēti. Samazinoties kaķa dzimumhormonu sekrēcijai, palielinās tā apetīte. Pēc sterilizācijas, kaķa svars pāris mēnešu laikā var pieaugt par 30%.

Kaķim, kas regulāri iet laukā, ir nepieciešams vairāk enerģijas, apmēram 70 kcal uz vienu kaķa svara kilogramu dienā. Šī vajadzība pieaug atkarībā no laukā pavadītā laika, pieejamās teritorijas un klimata. Tomēr kaķa uzturs nedrīkst palikt nemainīgs: daudzi tā sauktie „āra” kaķi ziemas laikā kļūst par „mājas” kaķiem!

Pieaudzis iekštelpu kaķis apmēram 30% laika nomodā pavada laizot un kopjot savu kažoku. Norītie mati parasti tiek izvadīti caur gremošanas sistēmu, taču reizēm rodas problēmas, kad gremošanas traktā veidojas spalvu kumšķi. Šo kumšķu dabīgu pārstrādāšanu var veicināt, gremošanas sistēmu stimulējot ar Veselīga Uztura barību, kas bagātināta ar nesagremojamām šķiedrām.

Atkarībā no šķirnes

Lai arī šķirnes kaķi parasti dzīvo telpās, to vajadzības ir tikpat dažādas kā uzbūve un izskats. 10 kg smagam Meinkūnam ar vidēji garu apmatojumu un aktīvam, muskuļotam Siāmas kaķim ar spēcīgiem žokļiem vai garspalvainam Persietim, vai Sfinksam bez apmatojuma nepieciešamais Veselīga Uztura risinājums atšķirsies.

Tāpēc, piemēram, Sfinksam nepieciešam augsti enerģētisks uzturs, lai saglabātu labo formu un svaru, kamēr Persietim jādod barība, kas piemērota tā žokļu formai un satur uzturvielas, kas stiprina tā kažoka veselību.

Atkarībā no vecuma

Kaķu vidējais mūža ilgums ir 14 gadu, tomēr nav retums arī divdesmitgadīgi kaķi. Rūpes par kaķi un piemērota Veselīga Uztura barība var uzlabot kaķa dzīves kvalitāti un paildzināt tā mūžu.

Novecojot kaķa imūnsistēmas un asimilācijas spējas, kā arī apetīte samazinās. Košļāšana ir apgrūtināta. Ķermeni stiprinās Veselīga Uztura barības risinājums veciem kaķiem. Daži no uzlabojumiem ir barības graudiņu maigāka faktūra, bagātināts vitamīnu saturs un to ir vieglāk sagremot.

Īpašas jutības

70% kaķu pēc 3 gadu vecuma cieš no zobu problēmām. Šīs slimības parasti netiek pamanītas līdz brīdim, kad kaķa uzvedību un veselību sāk ietekmēt lielās zobu sāpes. Uzturs var palīdzēt saglabāt labu zobu veselību.

Lietojot barību, kuras graudiņu lielums un faktūra liek kaķim to aktīvi gremot, ir iespējams mehāniski notīrīt zobu virsmas un palēnināt aplikuma veidošanos.

  • facebook