Sākums Kaķēns un kaķis Kaķēns No dzimšanas līdz pieaugušam kaķim

No dzimšanas līdz pieaugušam kaķim

Print
No dzimšanas līdz pieaugušam kaķim

Kaķēna attīstība

Sākotnēji pilnīgi atkarīgs no savas mātes, kaķis kļūst patstāvīgs pāris nedēļu laikā. Straujā attīstība, kas notiek laikā līdz atšķiršanai, kamēr kaķēns tiek zīdīts, patiesi ir tieši kaķu sugai specifiska parādība.

Kaķis piedzimstot ir kurls un akls un sver tikai apmēram simt gramu. Māte laiza tā kažoku, lai stimulētu un sasildītu kaķēnu. Tādējādi tas spēs atrast pupus, ko zīst. Līdz 3 nedēļu vecumam kaķēns nespēj regulēt sava ķermeņa temperatūru, tāpēc pārsvarā piekļausies mātes ķermenim, zīžot mātes pirmpienu, kas satur daudz antivielu. Pēc pāris dienām māte ražos parastu pienu un kaķēns trešdaļu sava laika pirmajā dzīves mēnesī pavadīs zīžot to. 7 līdz 10 dienu laikā kaķēna masa pieaugs divkārtīgi. 5 nedēļu laikā tas spēs kustēties, jo spēlējoties un guļot attīstās tā maņas.

Piecas maņas

Dzimšanas brīdī kaķēna oža ir pietiekami attīstīta, lai tas ar ožas palīdzību spētu atrast ceļu atpakaļ pie mātes. Tas arī atšķirt trīs pamata garšas: saldo, sāļo un skābo, no kurām pēdējās divas tam īpaši nepatīk. No otras puses, tas ir akls un kurls. Šīs maņas tas iegūst apmēram vienlaicīgi. Kaķēna dzirde attīstās apmēram 5 dienu vecumā, tomēr līdz 14 dienu vecumam tas nespēj orientēties telpā pēc dzirdes. Acis tas atver 7 līdz 15 dienas pēc dzimšanas. Kaķēnam vēl 3 līdz 4 dienas paiet, līdz tas iemācās izjust telpisko dziļumu. Pierašana pie jauniegūtajām maņām prasa pāris dienas.

Kaķēnam ir augsti attīstīta līdzsvara izjūta jau mazam esot, tomēr tas ir diezgan lempīgs. Līdz 2 nedēļu vecumam tas pārvietojas ar grūtībām. Uz visām četrām kājām kaķis sāk staigāt apmēram 17 dienu vecumā un pakasīt ausi ar pakaļkāju spēj apmēram 3 nedēļu vecumā. Apmēram 35 dienas pēc dzimšanas kaķis spēj izlaist nagus un skrāpēties.

Ķermeņa zonas

Visas galvenās ķermeņa zonas neattīstās vienlaicīgi. Kaķēns piedzimst ar relatīvi lielu galvu, vēlāk pakāpeniski izaug tā locekļi un kaķēna kājas izskatās neproporcionāli garas. Visbeidzot attīstās pārējais ķermenis un kaķēns iegūst pieauguša kaķa proporcijas.

Uzvedība

Kaķēnam sevis kopšanas, nokārtošanās un ēšanas darbības (izņemot zīšanu) ir iedzimtas, tomēr pilnībā tās kaķim iemāca māte. Jau 15 dienu vecumā kaķis spēj nolaizīt savu priekškāju. 30 dienu vecumā kaķēns izrāda pirmo interesi par pakaišu kasti, to skrāpējot ar nagiem. Jau 4 nedēļu vecumā tas māk ēst, imitējot mātes darbības, un tādējādi iemācoties viņas ēšanas paradumus.

Kaķi savstarpējās komunikācijas prasmes iegūst laikā no 3 nedēļu līdz 7, 8 nedēļu vecumam. Tā rotaļas sākas 3. mūža nedēļā. Rotaļas ietver kontaktu un spēles starp mazajiem kaķēniem un saskarsmi ar māti, kas iemāca starpsugu socializāciju. Tādējādi kaķēns iemācās apvaldīt vēlmi skrāpēties un apgūst interesi par „upuriem” – kukaiņiem un maziem priekšmetiem. Plēsoņas uzvedība attīstās apmēram pirmā mēneša beigās. Kaķēns attieksmi pret draudzīgajām radībām (cilvēkiem, suņiem…) notiek laika periodā no apmēram 3. nedēļas līdz 3. dzīves mēnesim. Kaķēnam labvēlīga ir vide ar dažādiem vizuāliem, akustiskiem un attiecību stimuliem. Kaķēns, kuru katru dienu pāris minūtes paglauda un panēsā, novieto bērnu un dzīvnieku klātbūtnē, kuram apkārt ir dažādi trokšņi, pieaugs līdzsvarots. Tā uzvedība pieaugušā vecumā ir lielā mērā atkarīga no bērnības vides dažādības.

  • facebook