Sākums Kaķēns un kaķis Kaķēns Augšana, svarīgs posms No dzimšanas līdz atšķiršanai

Augšana, svarīgs posms

Drukāt

Periods, kas jāuzrauga

Šī dažu nedēļu ilgā perioda laikā no dzimšanas līdz atšķiršanai vārīgais kaķēns, kas sver simt gramu, ir pilnīgi atkarīgs no savas mātes. Šajā laikā kaķēns iegūs lielāko daļu nākotnes prasmju un apgūs ēšanas paradumus.

Dzemdības

Pēc bērna ieņemšanas grūtniecības periods vidēji ir 63 līdz 66 dienas. Pāris dienas pirms dzemdībām kaķene ir nemierīga un meklē klusu, aptumšotu vietu, kur varēs veidot migu. Šāda vieta varētu būt plastmasas kaste, kurā ieklāti tīri auduma gabaliņi, un kas novietota drēbju skapī. Māte tajā ar saviem kaķēniem varēs ērti nogulties. Šajā laikā tai ir ļoti svarīga mierīga un iedrošinoša saimnieka klātbūtne.

Izdarot asas dzemdes kontrakcijas, māte ar intervāliem 30 līdz 60 minūtes pa vienam dzemdē kaķēnus. Māte atplēš amnija apvalku un izvelk tā galvu, silda to un stimulē kaķēna elpošanu, to intensīvi laizot. Metienā var būt 1 līdz 10 kaķēnu (ar retiem izņēmumiem), kuru svars atkarībā no šķirnes iespējams vidēji 70 līdz 150 gramu.

Pirmās četras mūža nedēļas

Kad pārrauta nabassaite, kaķēns, kuru māte notīrījusi, pierāpo pie kāda no mātes pupiem, orientējoties pēc mātes vēdera siltuma un smaržas. Sākumā māte izdala nevis pienu, bet pirmpienu (jaunpienu). Šī šķidruma sastāvs atšķiras no piena sastāva un satur daudzas antivielas, kas nepieciešamas kaķēna imūnsistēmas veidošanai.

Pirmajās dzīves dienās vienīgās kaķēna darbības ir mātes zīšana un gulēšana pie tās sāniem. Tā kā kaķēns ir pilnīgi atkarīgs no savas mātes, tā cīņa par dzīvi sākas jau tad, kad kaķēns cenšas nokļūt pie labākā pupa. Kaķēns pagaidām ir kurls un akls, tam vislabāk attīstījusies oža un pieskārienu jušana. Dzirdes maņa attīstās jau 5. dzīves dienā un laika posmā no 7. līdz 15. dzīves dienai kaķēns atver acis un spēj redzēt. Jau no 14. dzīves dienas tas spēj orientēties telpā pēc dzirdes. Apmēram 17. dienā kaķēns sāk staigāt un 1 mēneša vecumā spēj orientēties pēc dzirdes, redzes un ožas.

No zīdīšanas līdz atšķiršanai

Pēc pirmpiena zīšanas pirmo dzīves stundu laikā kaķēns zīž mātes pienu. Liela metiena gadījumā vai ja mātes piena daudzums ir nepietiekams, vai kaķēns agri aizvests no mātes, tam jādod īpaši izstrādāts piens. Kaķēna spējas sagremot piena cukuru (laktozi) ar laiku samazinās un tas pamazām pielāgojas citu vielu gremošanai. Kad beidzas mātes zīdīšana un parādās pirmie piena zobi, starp 3. un 4. dzīves nedēļu notiek kaķēna uztura maiņa. Tad notiek straujas pārmaiņas augšanas līknē. Paredzētajam uzturam, kas pamazām aizstās pienu, jāatbilst visām kaķēna uzturvielu prasībām, lai nerastos enerģijas trūkums un nepasliktinātos tā imunitāte. Veselīga Uztura* barība kaķēniem, kam jau ir pirmie piena zobi, sniedz barību, kuru, pateicoties augstās kvalitātes olbaltumvielām, kaķēnam ir īpaši viegli pārstrādāt. Šīs barības pasniegšana pakāpeniski jāmaina, sākumā to pasniedzot samaisītu ar formulas pienu, tad ar ūdeni un visbeidzot sausajā formā. 7 līdz 8 nedēļu vecumā kaķēns tiek atradināts no mātes piena. Pēc 4 mēnešiem kaķēnam vislabāk piemērota ir 2. pakāpes Veselīga Uztura barība, kas radīta tieši 4 līdz 12 mēnešu vecuma periodam.

  • facebook